| CityOfSatan a întrebat:

Ce e aritmia? Cum influenteaza ea viata cotidiana a bolnavului? E o boala grava? Se poate vindeca, sau odata dobandita e acolo pana la moarte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Vezi aici,
http://www.sfatulmedicului.ro/......rdiace_150
Te pup!

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Aritmia este tulburare a ritmului cardiac (Palpitatii, tahicardie, extrasistole, etc.
Se poate vindeca dar foarte greu. (Asta din cauza ca nimeni nu tine acel regim pentru videcare.)
Nu este o boala grava atata timp cat pacientul nu sufera de o boala cardiaca.

Sanatate!

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns (pentru DraudeS):

Confuzi,, aritmia,,(batai neregulate) cu tahicardia(batai peste 90 /minut). Aritmia este o,, boala,, a inimii; tahicardia, nu.Hai sa mai citim amandoi si s-o sfatuim, totusi, sa mearga la medicul cardiolog.

| DraudeS a răspuns (pentru Neagu_Fanica_1980):

Buna seara!

Aritmia poate fi DETERMINATA de tahicardie (Batai peste 80, valorile normale fiind 60 - 80 fiind cel mai probabil adolescent/a)

Sanatate!

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns (pentru DraudeS):

Valori normale 60-90.Nu asta e problema. Sotia mea are aritmie si n-a trecut niciodata de 70. E cardiaca si nu are emotii, stress sau alte motive pentru a determina tahicardia.Nu ma dau medic, nu fac recomandari medicale, ci doar de bun simt.Traiasca tricolorul romanesc!

| CityOfSatan explică (pentru Neagu_Fanica_1980):

Multumesc pentru interesul acordat!

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns (pentru CityOfSatan):

O K

| DraudeS a răspuns (pentru Neagu_Fanica_1980):

Buna seara!

Imi pare rau daca v-am suparat cu ceva, nu acesta este interesul meu.
Am specificat clar ca la adolescenti valorile cuprind intre 60 - 80 /bpm, nu spun din domeniul internetului, spun pentru ca asta mi-e treaba de zi cu zi.
Legat de sotia dumneavoastra, valorile difera in functie de varsta, de asta am spus "adolescenti". Nu stiu ce intelegi prin termenul de "cardiaca" in primul rand, iar dupa, tahicardia este un simptom, nu un sindrom.
Nici eu nu vreau sa ma dau medic prin domeniul internetului, poate la o intrunire realista nu prea sunt curajos. In fine, respect pentru ceea ce faceti si ca multi altii nu recomandati tratamente medicamentoase sau mai stiu eu ce cum vad multe persoane pe aici.

Sanatate!

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns (pentru DraudeS):

Nu are rost sa mai divagam. Intentia de ajutor conteaza, mai ales ca fata este speriata.In rest, OK. la buna vedere.

| DraudeS a răspuns (pentru Neagu_Fanica_1980):

Sanatate din plin!

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Aritmia este mersul neregulat al inimii.Consulta un medic specialist cardiolog si vei afla raspunsul. Nu neglija.

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns (pentru Neagu_Fanica_1980):

Un mic tensiometru electronic (typ Sanitas) iti poate arata pe ecran intreruperile bataii inimii.