| HarukoMariusDaniel a întrebat:

Seara buna.
Vreau sa invat o a 4-a limba si nu sunt hotarat.
Stiu engleza, romana, japoneza si italiana.
Ce ati alege intre germana/portugheza/chineza sau coreana si de ce? Vreau o limba noua pentru literatura in special, sa imi largesc universul cunoasterii big grin Stiu ca pot citi traducerile si adaptarile, dar prefer sa mai invat ceva nou si sa citesc direct de la sursa.
Astept pareri.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Ok, eu ți-aș recomanda germană. Eu zic că totuși e mai bună viața în Germania, Elveția, Austria, Belgia decât în China și e și limbă mai apropiată de noi și destul de ok din punctul meu de vedere.

37 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Germana, e foarte populara in momentul asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Spui in alte intrebari ca etsi clasa a 12-a, deci, ai avea de invata pe rupte pentru BAC si eu te-as sfatuii sa te focusezi ep acest examen si sa renunti temporar la alte ocupatii non importante ca invatatul unei alte limbi straine.

| HarukoMariusDaniel explică (pentru Violleta2022):

Nu pot sa stau sa invat 12 ore pentru bac... big grin
Materia de examen o stiu, repet zilnic si fac exercitii. ma concentrez suficient pentru el. big grin
Vreau sa acord cateva ore si pentru altceva.
Pentru mine orice informatie e importanta. Scopul meu principal este sa imi dezvolt " inteligenta " cat mai mult big grin big grin big grin
PS: stiu ca nu ar trebui sa pierd vremea pe TPU, dar... cateodata mai simti nevoia sa faci si altceva big grin
Iti multumesc totusi pentru raspuns, apreciez!

| Violleta2022 a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

In cazul asta, daca vrei sa-ti dezvolti inteligenta, pune mana si citeste: economie, politica, istorie, geografie samd.
Astea ajuta sa-ti largesti orizontul, sa-ti imbogatesti cunostintele generale.

| HarukoMariusDaniel explică (pentru Violleta2022):

Citesc, citesc. big grin
Dar ma intereseaza foarte mult sa cunosc mai multe limbi.
E mult mai interesant cand citesc o carte in japoneza, direct de la sursa decat cand citesti o traducere in engleza. Plus ca multe carti bune si vechi, nu au fost traduse din limba natala.

| Violleta2022 a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

O limba de viitor pare a fii chineza, dupa engleza bineinteles.
Dupa cat de rapid se dezvolta economia chineza, am senzatia ca, au pornit marea cucerire a lumii si curand chineza va fi o alta optiune pe planeta pamant.

| HarukoMariusDaniel explică (pentru Violleta2022):

Am observat ca prinde amploare China... big grin
Sa nu uitam, America daca vede ca e depasita incepe un razboi laughing Glumesc.
Ma intereseaza chineza mai mult pentru marii maestri de arte martiale si Zen/ literatura. Nici germana nu a decazut. big grin Cred ca o sa aleg germana apoi chineza. E timp pentru toate tongue

| T0T a răspuns:

Nu prea cred eu că știi toate aceste limbi.

PS: În a ști limbi nu e îndeajuns să știi câteva cuvinte ci să vorbești și scrii fluent în limba respectivă.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru ramon2473):

Ceva de genul.

| Ivy86 a răspuns (pentru T0T):

Nu fii invidios. Sunt persoane care învață foarte ușor limbile străine, iar alții care nu își stăpânesc nici limba materna.
Eu am învățat germana de la desenele animate de pe RTL2, pe la 10 ani, abia târziu învățând sa scriu corect gramatical.
Engleza o știam de la gradinita de pe Cartoon Network, iar după școală fluent. Pur și simplu trebuie sa le prinzi și sa iti placa sa le aprofundezi. Încearcă Duolingo!

| HarukoMariusDaniel explică (pentru T0T):

Eu am cerut un sfat laughing tu ai spus cu totul altceva aici big grin Fara suparare. Nu ar fi viata mai frumoasa daca lumea si-ar vedea de treaba ei laughing?
Nu ma declar un expert, dar am invatat suficient cat sa stiu sa inteleg / citesc/ scriu decent. La japoneza sunt foarte multe caractere, dar stiu in jur de 700-800, atat am folosit la jltp. Engleza si italiana se invata foarte usor. big grin
Si. nu ma laud, daca asta ai crezut big grin Putin imi pasa de ce crede lumea despre mine laughing

| T0T a răspuns (pentru Ivy86):

Adaugă la asta Japoneza care chiar e o limbă grea și te cred. Nu e invidie, e strict ceea ce cred. E greu posibil să știi fluent toate aceste limbi mai ales că tipul cred că e doar un adolescent.

| T0T a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Tu înveți ce limbă îți place, mi se pare irelevantă opinia noastră pentru tine, de asta nici nu am răspuns.

| HarukoMariusDaniel explică (pentru T0T):

Binenteles ca asta faceam. Dar, in viata, e bine sa vezi si ce pareri au ceilalti.

| HarukoMariusDaniel explică (pentru T0T):

Fiecare are o capacitate de invatare... unii invata mai repede, altii mai rapid.
Nu am spus ca stiu acele limbi la perfectie big grin
Japoneza am invatat din " desene", dualingo si busuu. Am chiar si cativa prieteni japonezi cu care ma joc WoW... tongue
No hateeee!

| HarukoMariusDaniel explică (pentru T0T):

Nu vreau sa parasesc tara... cel putin nu acum big grin
Intr-adevar... traiul este mult mai bun in tarile amintite...
Inca sunt " micut" si nu prea m-am gandit la problema asta. totusi, daca esti" bun "... supravietuiesti si in Romania. Am asa o simpatie fata de patrie. In Elvetia chiar este "trai bun ", am un amic care s-a mutat acolo cu familia acum 3 ani si mi-a marturisit ca este " fantastic si totodata interesant".
Intre chineza si germana, cred ca o sa aleg germana.
Oricum, o sa le invat si pe celelalte precizate anterior.
Toate la timpul lor big grin big grin

| T0T a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Respect ce ai zis iar dacă nu vrei să pleci mai bine nu mai îți încărca memoria cu atâtea limbi ci încearcă și cu ceva util, ceva știință.

| HarukoMariusDaniel explică (pentru T0T):

Stiinta e foarte interesanta. Dupa ce termin odata cu liceul, ma gandesc sa invat programare. Vreau sa imi asigur un venit din ea big grin
Pentru mine orice cunostiinta e importanta. Sincer, sunt interesat de toate domeniile big grin Problema e ca nu am timp sa invat tot... dar cat traiesc, sper sa invat cat mai mult.
Memoria nu se incarca big grin Ea este infinita. Toata istoria scrisa intr-o carte si 100 Terra bytes de informatie si tot nu ar ocupa 10% din memoria umana big grin. Cu cat inveti mai mult, cu atat o sa retii mai repede viitoarele informatii.

| T0T a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Memoria nu este infinită. Uităm ca să învățăm lucruri noi. Suntem mai limitați decât crezi tu și de asta îți spuneam să pui accentul pe ce îți trebuie, dar treaba ta, mai ai timp să te maturizezi dar sperăm că nu e târziu. Asta cu 10% e o prostie, fără supărare. În primul rând aproximativ toată memoria ar avea 100 terra bytes așa cum zic unii dar dacă asociem memoria cu un instrument de stocare pe calculator facem o mare greșeală. Memoria nu funcționează astfel.

| HarukoMariusDaniel explică (pentru T0T):

Nu avem informatii precise despre toata capacitatea de stocare. Cert e ca noi memoram, dar mai greu este sa ne amintim ceea ce am memorat big grin. Memoria depinde si de gene ( ADN)... Oricum, mai importanta este imaginatia decat memoria. Dar ca sa stimulezi creativitatea, ai nevoie sa inveti/ memorezi anumite lucruri.
Creierul uman, respectiv memoria ramane inca un mister pentru stiinta big grin big grin

| T0T a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Creierul în sine e extrem de complex, ăsta e adevărul.

| HarukoMariusDaniel explică (pentru T0T):

Intr-adevar.

| T0T a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Eram ultimul căruia mă așteptam să îi dai funda aia sincer laughing

| T0T a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Ok, eu ți-aș recomanda germană. Eu zic că totuși e mai bună viața în Germania, Elveția, Austria, Belgia decât în China și e și limbă mai apropiată de noi și destul de ok din punctul meu de vedere.

| Mayhem666 a răspuns:

Stii japoneza? Ugh, Sunt asa de gelos. Eu o invat momentan, si deja incep sa inteleg anumite parti, fara sa citesc subtitrarile, dar mai am mult pana o inteleg bine de tot. Si eu stiu romana, ca e limba natala, engleza, ca o fac inca din clasa 1, si japoneza o invat de aproape 1 an, si am avansat destul de bine. Eu zic, ca sa alegi o provocare, si sa incerci sa o inveti pe cea mai grea dintre toate, si anume chineza. Am si eu o intrebare totusi, stii fluent toate cele 4 limbi?

| HarukoMariusDaniel explică (pentru Mayhem666):

Engleza si italiana fluent. In japoneza stiu o " mare parte". Japoneza are multe caractere kanji, stiu in jur de 700-800. Totusi.pot intelege, scrie si chiar citi big grin
Eu nu am pus intrebarea ca sa "ma laud ". Am vrut doar o parere sad dar vad ca multi au interpretat altfel big grin
Ca sa inveti mai rapid, invata intai cuvintele in romaji, dupa aceea in hiragana/katakana/kanji. Incepi cu hirgana si katakana si lasi la urma kanji. Odata ce te-ai obisnuit cu priemele doua, te axezi doar pe kanji pana devii " fluent" big grin Succes si multumesc de comentariu!

| Mayhem666 a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Deja stiu foarte bine hiragana si katakana si stiu in jur de 100 de kanji, dar oricum mersi pentru sfat.

| Donsavas a răspuns:

Invata engleza, spaniola si franceza/germana fluent. Daca stii aceste limbi, ai ''cucerit'' lumea.

| HarukoMariusDaniel explică (pentru Donsavas):

Spaniola nu prea o aveam in plan, dar am notat big grin
Multumesc mult pentru raspuns!

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca vrei o limba destul de usor de invatat dar totusi interesanta incearca portugheza. Seamana destul de mult cu romana(chiar mai mult decat italiana, as zice eu) dar e destul de diferita totusi ca sa nu te plictiseasca. Invata varianta braziliana ca e cumva "universala". Indiferent care varianta o vei alege daca esti din Banat, Ardeal sau Moldova ai un avantaj fata de cei din sud in ceea ce priveste pronuntia desi graiul "paulista" seamana foarte mult cu romana la pronuntie, am vazut documentare pe net si intelegeam aproape tot ce vorbeau oamenii de pe strada, chiar cei needucati. Eu am invatat singura acum 12 ani, aproape exclusiv de pe internet.

| Daniel9988 a răspuns:

Germana iti foloseste la multe, dar e cumplit de grea.Incearca chineza.Este tot limba asiatica, la fel ca japoneza si iti va veni mai usor.

| OnePiece a răspuns:

Eu zic sa mergi pe germana sau pe chineza.

| Ivy86 a răspuns:

Bravo cum ai invatat japoneza? Și eu știu romana, engleza, germana, și italiana, spaniola și franceza doar conversațional.
Portugheza ma atrage și pe mine, e o limba frumoasa, și cred ca e ușor de învățat pentru ca are latina la baza.
Alege germana sau chineza, bafta!

| HarukoMariusDaniel explică (pentru Ivy86):

Acum 4 ani, era " boala " cu anime-urile. Am zis sa incerc si eu si m-au prins. Pana la urma, am realizat ca Japonia este o tara impresionanta din toate punctele de vedere si am prins " dragoste" fata de ea.
Am inceput sa ma uit la anime-uri/ filme si youtuberi japonezi big grin.
Am invatat foarte mult si online pe Memrise si busuu.
Pe Facebook, anul trecut, se stransesera mai multi doritori si au format un grup, unde un " initiat" ne-a spus de memrise si tinea mici cursuri/conferinte pe skype big grin.
O sa incep germana.
Multumesc mult pentru raspuns!

| Ivy86 a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Acum 4 ani era boala