| CatalinIonut539 a întrebat:

Trebuie sa ma duc la teatru, știe cineva daca la teatru se pun întrebări celor care au venit(adică ma duc in sala si dupa ceva timp imi pune o intrebare)cel de pe scena pune întrebare publicului?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

No, dear!
La teatru ești spectator, ca la TV.
Ai cumpărat un bilet, pe el este notat un loc din sală pe care îl ocupi, indică un rând de scaune și numărul unui scaun pe care te așezi.
Se stinge lumina în sală, bate un gong și se ridică cortina.
Pe scenă actori vii joacă o piesă de teatru.
Dacă piesa are mai multe acte, între ele sunt pauze.
În timpul pauzei, care este de 10-15 minute, dacă în hol este bufet, acolo poți să bei un suc.
Să mergi la teatru se consideră că este o sărbătoare în viața ta. Ca să respecți pe ceilalți din sală, să mergi îmbrăcat frumos.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"Trebuie sa ma duc la teatru"
- chiar trebuie?

"la teatru se pun întrebări celor care au venit"
- poate-ți dă și vreun test "cel de pe scenă"