| Roxana-petronela_Popa_1996 a întrebat:

Va rog sa imi spuneti daca urmatoarele cuvinte sunt defective de singular sau de plural?
pantece minerale umeri rau şort? sunt defective de cv si daca da de ce?

Răspuns Câştigător
| CataLyNh0 a răspuns:

Nu-s defective de nimic happy

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Răspunsurile date nu sînt chiar corecte.
„Pîntece" este defectiv de număr.
Și la singular și la plural forma corectă este una singură.- „pântece".
Cît privește pe „rău", el poate căpăta, morfologic vorbind, calitatea de adjectiv, adverb sau substantiv.
Ca adjectiv primește toate formele specifice adjectivului: rău, rea, răi, rele.
Ca adverb, fiind o parte de vorbire neflexibilă, el are doar forma „rău".
În calitate de substantiv poate primi formele de „rău", „răi", și „rele", mai ales sub forma lor articulată. De fiecare dată acest rău înlocuind sensurile de neajuns, necaz, nărav, tară, pozne, ne bunii copilărești.
Răul ( năravul, boala)) odată intrat în om greu îl mai vindeci.
A vorbi de rău.
Răul de mare...
A dori cuiva răul...
Toate relele lumii ăsteia în tîrgul ăsta s-au aciuat.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Nu sunt defective, deoarece la fiecare poţi spune forma de singular sau cea de plural.
Pântec, mineral, umăr, răi, şorturi.