| TiaraChiara a întrebat:

Substantivele colective sunt cele care au sufixe la sfarsit? Iar cele defective sunt cele care au forma de plural sau doar de singular?

Răspuns Câştigător
| ZaraZaraPerlin a răspuns:

1. substantivele colective sunt cele care denumesc un grup(si asta e subst. colectiv):ex.cireada,stol,etc.
2.sunt si substantive defective de singular(ex.pantaloni,ochelari,etc.)
si defective de plural(ex.aur,miere,etc.)

1 răspuns:
| TheUltimaTeHack a răspuns:

1. substantivele colective sunt cele care denumesc un grup(si asta e subst. colectiv):ex.cireada,stol,etc.
2.sunt si substantive defective de singular(ex.pantaloni,ochelari,etc.)
si defective de plural(ex.aur,miere,etc.)