Întrebare recomandată | EugenGA5 a întrebat:

1.Ce taxe platesc cand cumpar o masina (o singura data)
2.Ce taxe platesc dupa ce cumpar masina, adica in fiecare an
3. Daca vreau sa cumpar o masina care este inmatriculata in Romania si nu ma intereseaza numerele sau acele litere, mai platesc ceva?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Platesti vreo 100 ron care inseamna actele si 40/80 ron pe numere. Asta daca masina e deja inmatriculata in Ro. Daca nu trebuie sa mai traduci actele si sa mai faci RAR ul.

2. Platesti RCA, impozit, vignieta... vignieta e 120-130ron/an in rest se calculeaza in functie de varsta si motor.

3. Daca inmatriculezi masina in alt oras sau fostul proprietar isi vrea numerele trebuie sa le schimbi. Daca vrei numere preferentiale dai 80 ron. Daca nu doar vreo 40

| EugenGA5 explică (pentru suntserios):

Si chestia aia cu taxa de mediu (e enorma) sau cum se numeste ce e cu ea?

| suntserios a răspuns (pentru EugenGA5):

Nu se mai plateste din ianuarie 2017

3 răspunsuri:
| slooowmotion a răspuns:

1. Daca masina pe care o cumperi este inmatriculata pe Romania, si nu doresti sa schimbi numarul de inmatriculare, te vor costa sub 100Ron actele sa o treci pe numele tau. Doar ca va trebui sa-ti faci asigurare cand o inmatriculezi, si poti sa o faci pe minim 6 luni. De asemenea, trebuie sa mai ai in vedere impozitul anual al masinii. Daca l-a platit fostul proprietar pentru anul in curs, tu vei scutit sa o mai faci.
2. Platesti doar impozitul anual. Exemplu. la o masina cu motor 2.0 benzina 2016 platesc 145RoN anual.