| Miller_Cristian_1996 a întrebat:

Salut,

Acum 2 saptamani am facut accident cu masina. Intram pe un drum principal (faceam stanga) si considerand ca am suficient timp ( urmatorul vehicul era la 50-100m ) am calcat acceleratia. Acel vehicul m-a lovit in partea din spate ( stop spart, bara rupta si aripa din spate stearsa. Nemaiavand un accident pana atunci am crezut ca e vina mea. Am completat impreuna cu celalalt sofer un formular de constatare amiabila, am semnat amandoi si ne-am vazut de drum. M-a sunat acum 2 zile sa imi spuna ca trebuie sa completam iar constatarea ca e ceva gresit la ea ( eu stiam ca e completata bine pentru ca oprise un echipaj de politie cand o completam si au zis ca e ok). Problema lui e ca nu s-a dus in termen de 5 zile la asigurator si vrea sa rescriem constatarea dar cu alta data. E legal asa ceva? Nu e fals in acte? Ce obligatii am?

6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

La accidente minore merge pe cale amiabila. La tine...cu organele de la circulatie este su semnul intrebari. Nu, totul ramane asa.

| darrio2007 a răspuns:

Nu este legal ce vrea. Ai crezut ca e vina ta? Chiar a fost vina ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este legal ce vrea el.
Incearca sa nu schimbi nimic, ca risti sa-ti creezi probleme de unul singur.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e ok sa schimbe data... dar sa stii ca a fost vina ta

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Este fals in acte, iar daca politistii din zona au vazut accidentul, e foarte posibil sa-l fi trecut in "notitele" lor. Nu schimba data.
In plus, daca soferul celalalt e viclean, e posibil sa-ti ceara o noua amiabila si sa le foloseasca pe ambele.
Vezi-ti de treaba, ti-ai indeplinit obligatiile.

| xerxes1 a răspuns:

" am crezut ca e vina mea"
A fost cu siguranta vina ta.
Nu ai acordat prioritate.
Daca chema politia ramaneai fara permis 30 de zile si plateai amenda.
Nu ste ok sa schimbi data.