| OmulDeTabla a întrebat:

Acum ceva timp am lovit o masina in timp ce dadeam cu spatele iar apoi pe bara din fata a masinii avariate era o mica decolorare insotita de zgarieturi insesizabile la prima vedere, vreau sa inchei o amiabila cu acea persoana, fiind vecinul meu, alaturi de amiabila, voi plati ceva cash, voi fi nevoit sa imi contactez firma de asigurari de la masina mea?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu plătești nimic cash, de aia ai asigurare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca vecinul tau vrea sa apeleze la firma de asigurari pentru despagubire, da, e bine sa notifici asiguratorul despre eveniment.
Daca vecinul tau nu deschide dosar de dauna, atunci nu este nevoie sa anunti. Bine, oricum nu esti obligat sa anunti, te cauta ei daca au nelamuriri.

| OmulDeTabla explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am inteles, dar legat de vreo plata anume a unei daune?