| bigalow a întrebat:

Acum cu noua lege e oficial si obligatoriu ca la autoturisme trebuie auciucuri de iarna, la camioane cum este? obligatoriu si pentru ele?

Răspuns Câştigător
| ASIGURATORUL a răspuns:

Totul foarte explicit aveti aici
http://www.monitorulexpres.ro/? mod=monitorulexpres&p=actualitate&s_id=105439

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Da. La absolut orice sunt obligatorii, decat ca la camioane cer decat pe rotile motice, de altfel cum era si pana acum la camioane, ca si pana acum erai obligat adica pe rotile de tractiune, nu neaparat pe toate!

regis
| regis a răspuns:

La camioane nu sunt obligatorii anvelopele de iarna decat pentru rotile de tractiune. Chiar si pentru acestea, se pot folosi anvelope de vara cu lanturi sau alte dispozitive omologate pentru zapada.

| GicuGagicu a răspuns:

Da e obligatoriu si pentru autoturisme sa aiba cauciucuri de iarna incepand cu 1 noiembrie. vezi ca amenzile sunt enorme daca nu ai. poti avea si all season insa cu mentiune m s sau mersi pe ele

| bigalow explică (pentru GicuGagicu):

Da stiu dar eu intrebam daca e obligatoriu pentru camioane

| GicuGagicu a răspuns (pentru bigalow):

Pentru camioane era obligatoriu de mult