| Emanuel_Cocut_1999 a întrebat:

Salut, știți cumva dacă iarna la mașină trebuie mai nou sa avem lopata și nisip obligatoriu?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu sa ai lopata sau nisip, ci doar cauciucuri de iarna iar pentru cele peste 3, 5 tone si lanturi sau alte echipamente antiderapante.
Conform OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 102.(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă, iar în cazul autovehiculului de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de 3, 5 tone şi al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducătorului auto, fără ca acestea să fie echipate cu anvelope de iarnă pe roţile axei/axelor de tracţiune sau fără a avea montate pe aceste roţi lanţuri sau alte echipamente antiderapante certificate;"
ART. 112.(1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:
h^1) autovehiculul nu este dotat, la circulaţia pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei, cu anvelope de iarnă, iar autovehiculul de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de 3, 5 tone şi autovehiculul de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducătorului auto, nu sunt echipate cu anvelope de iarnă pe roţile axei/axelor de tracţiune ori nu au montate pe aceste roţi lanţuri sau alte echipamente antiderapante certificate;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Obligatorii sunt cauciucurile de iarna, restul sunt doar recomandate

| lpavel a răspuns:

Banuiesc ca asta e o gluma nu? big grin

| octav005 a răspuns:

Este normal sa ai in cad daca ramai intepenit, dar daca doresti poti sa nu iti ei, si apelezi la vecini

| Edisor27 a răspuns:

Nu e nevoie

| popa07ady a răspuns:

Nu, dar nu strica sa ai.