| CreaţaWsz a întrebat:

Acum o luna am busit o masina si am fugit de la locul faptei si nu m-am prezentat in termen de 24h la politie. Pana acu nu s-a sesizat nimic dar am primit azi un plic in care politia ma cheama la sectie. O fi din cauza asta? Imi mai suspenta permisul daca a trecut atata timp? :S

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.100 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
  g) neprezentarea la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs un accident de circulaţie din care au rezultat numai pagube materiale, cu excepţia cazurilor prevăzute la art. 79 alin. (2)."
Amenda este de 4 sau 5 puncte-amenda, in prezent de 420 lei sau 525 lei, cu plata in 48 de ore de 210 lei.

8 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Cel mai probabil daca esti chemata pentru micul accident cel mai probabil o sa primesti o amenda care e injur de ~2000 lei pentru nedeclararea accidentului si suspendarea permisului pe 30 zile.

Daca a avut martori sau camere de supraveghere in zona esti buna de plata.
Recomandat era sa te intelegi cu proprietarul masinii si sa faceti o amiabila si scapai mult mai usor.

| suntserios a răspuns (pentru Intruder19):

Sunt extrem de curios de unde ai scos cifra aia de 2000 lei. Ai aproximat asa la ochi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles ca iti poate suspenda permisul

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde mult de accident.
In primul rand, pentru ca nu ai declarat accidentul in 24 de ore, vei ramane fara permis pentru 30 de zile.
Apoi, in functie de ce stricaciuni ai facut, mai ai si de plata.
Daca masina este reparata, ati dat de naiba, si tu si ala care ti-a reparat-o.
Eu am atelier de tinichigerie, si nu repar niciodata masini vizibil accidentate, decat daca primesc autorizatie de reparatie eliberata de politie, odata cu lucrarea.
Mie mi-a bulit cineva masina in parcare, nu m-a anuntat, am aflat eu, am declarat dauna la politie, mi-am reparat masina pe propria cheltuiala, apoi m-au chemat ca au gasit faptasul (mai mult eu le-am sugerat cine ar putea fi), el a ramas fara permis pe 30 de zile, si mi-au facut si constatare, am primit in jur de 600 de lei de la asigurarea prostului, desi masina am reparat-o cu materiale de 60 de lei, si manopera de 150. Si am mai fost martor luna asta la un incident, un prostan a agatat cu remorca masina unei fete, bineinteles, a fugit, iar eu am anuntat fata si am mers cu ea sa las o declaratie. Nu stiu ce s-a mai intamplat.
Oricum, sa lovesti si sa fugi e o fapta de toata jena, eu v-as trimite la scoala de soferi de la 0.

| BJK1903 a răspuns:

Prietene,din cate am citi si eu legislatia am vazut ca daca fugi de la locul faptei si nu te prezinti in 24 de ore de la fapta se numeste infractiune si poti sa faci puscarie. Ai fost fraier si in loc sa stai acolo si sa dai o amenda o sa ai dosar penal. Asta e, daca nu citit legislatia...

| BJK1903 a răspuns (pentru BJK1903):

Scuza-ti greselile gramaticale, sunt pe mobil :d

| suntserios a răspuns (pentru BJK1903):

Infractiune e doar daca au fost victime

| CreaţaWsz explică (pentru BJK1903):

Ce infractiune visezi ma omule? Mai bine taceai daca nu sti ce vorbesti.winking