| anonim_4396 a întrebat:

Alfa 156. fiabilitate/ consum/ piese/ gasesc'n 1000 euro intretinuta? 1500?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In ciuda... mancatorilor, e o marca fiabila. Sa nu uitam ca nu e un low-cost, ci un premium, necesita bani, cand e 'vremea' intretinerii.
Consum... La 1.8 T-spark, era 7-8, maxim 9 mixt. In acelasi regim, scot 9 cu Dacia 1310, si scoteam pana la 12 cu Octavia 1.6
Nu gasesti in 1000e intretinuta, nici in 1500. Doar cazane sparte de diversi tigani, cu numere false. Trebuie buget de la 2000 in sus pentru un 156 decent, inmatriculat.

| gelu1970 a răspuns:

De cand stiu marca asta nu a oferit fiabilitate si consum. cu atat mai mult daca e masina da mana a doua.
de piese nu stiu ce sa spun. daca ai bani cumpara alfa romeo, o forjezi pana la 80.000-90.000 km daca ajunge, apoi incerci sa o vinzi daca poti.