| benga94 a întrebat:

Am 2 intrebari!
1.Imi iau masina o inmatriculez sau daca e inmatriculata ii schimb placulele de inmatriculare, dupa care dupa 1-2 ani doresc sa o vind, o pot vinde si sa imi iau placutele inapoi sa o pun pe viitoarea masina sau cum? Nu ma pricep deloc!
2. Bunicu a vandut acum 15 ani o masina o dacie mai exact,masina nu sa radiat s-a facut un act de mana care s-a pierdut, acum surpriza impozitul nu a fost platit si i-a venit din urma cu penalitati cu etc ii opreste din pensie direct nu stiu cum si de ce! Problema e ca s-a dat banii aia dar nu ar mai vrea sa plateasca in continuare si altul sa se plimbe cu masina, cum sa o radieze fara nici un act al masinii si fara urma de propietar? astept raspuns!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, se pot pastra numerele de circulatie.
2. Bunicul trebuia sa radieze masina la vanzare, nu stiu de ce a asteptat atatia ani. O poate face si acum, daca il gaseste pe cel caruia i-a vandut-o si incheie un contract legal. Figurand ca proprietar a trebuit sa plateasca impozitul.
Iti citez prevederile Ordinului MAI nr. 1501/2006:
"Radierea din circulaţie a vehiculelor
  ART.24.(1) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate pot solicita radierea din circulaţie, dacă fac dovada depozitării acestora într-un spaţiu adecvat, deţinut în condiţiile legii.
  (2) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate sunt obligaţi să solicite radierea din circulaţie în termen de 30 de zile de la data:
  a) când vehiculul a fost dezmembrat, casat sau predat unei unităţi specializate, în vederea dezmembrării;
  b) scoaterii definitive din România a vehiculului;
  c) declarării furtului vehiculului;
  d) trecerii vehiculului înregistrat în proprietatea altei persoane.
  (3) Vehiculul declarat, prin dispoziţie a autorităţii administraţiei publice locale, fără stăpân ori abandonat se radiază din oficiu în termen de 30 de zile de la primirea dispoziţiei respective.
  (4) Vehiculul pentru care poliţia rutieră a dispus radierea din circulaţie, potrivit legii, se radiază de la data comunicării măsurii.
  (5) Radierea se comunică în termen de 30 de zile, de către autoritatea care a efectuat-o, organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale.
  ART.25.(1) Radierea se face pe baza depunerii certificatului de înmatriculare sau de înregistrare şi a plăcuţelor cu număr de înmatriculare ori de înregistrare, după caz, a cărţii de identitate a vehiculului (doar pentru vehiculele înmatriculate după 1 iulie 1993), a fişei de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, stabilită potrivit legii, ori a certificatului de atestare fiscală, precum şi a documentelor care atestă faptul că a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 24 alin. (1)-(4).
  (2) În cazul vehiculelor înmatriculate anterior datei de 1 iulie 1993, care deţin certificate de înmatriculare şi numere de înmatriculare modele vechi sau care au o vechime de fabricaţie mai mare de 30 de ani, radierea se poate efectua în baza unei declaraţii pe propria răspundere a titularului înmatriculării ori a moştenitorilor legali ai acestuia, care să ateste că vehiculul a fost dezmembrat sau retras definitiv din circulaţie şi nu mai circulă pe drumurile publice."
Poate incerca s-o radieze, daca masina este mai veche de 30 de ani, folosindu-se de prevederile art.25, alin.2.

| viotedy a răspuns:

1-Poti opri numerele daca vrei dai o taxa de 10-15 lei si sunt rezervate 1 an.2-Merge la politie si o declara furata, daca ala e magar... il prinde in trafic-daca o mai functiona. Daca n-a radiat-o normal ca avea impozit, nu e surpriza.