| chybrytel a întrebat:

.. in cazul in care ai o masina inmatriculata in alta tara si nu prezinti asigurarea sau documentele la control cand te opreste nenea politistul, acesta are voie sa iti retina placutele de inmatriculare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da are voie si chiar este obligat. Ai savarsit si 2 contraventii: neinmatricularea in Romania (daca au trecut 90 de zile de la intrarea in tara) si neprezentarea actelor la solicitarea politistului, fiecare se pedepseste cu amenda de la 420 lei la 560 lei. Numai bine!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,are voie si chiar mai mult, sa iti retina autoturismul, sub alt motiv, pina prezinti documente justificatoare.Prezentarea documentelor este obligatorie si asta ai invatat in scoala de soferi, daca ai facut-o.

| iKronstadt a răspuns:

Răspunsul este simplu: AI PUS-O!