| benga94 a întrebat:

SAlut,am gasit un AVEO din 2006 intretinut un singur propietar in fine 1800 de euro ultimul pret merge ca arata bine, dar mi-a zis ca imi da fiscal pe loc, dar daca vreau sa schimb numerele trebuie sa dau 187 de euro ca e euro 4, daca circul cu numerele lui am vreo problema? adica fac contractul de vinzare cumparare, o trec la fisc pe numele meu ca sa dau impozitul pe numele meu si cam atat si in rest nici o problema/? adica cel care mi-a vinde nu mai are nici o treaba? Am citit pe un site ca termenul limita de inmatriculare pe numele meu ar fi de 30 de zile., eu daca vind masina si nu o inmatriculez pe numele meu am nevoie de acel om sau dupa ce s-a facut contractul de vinzare cumparare nu mai are el nici o treaba nici atunci cind ii voi schimba numerele daca le voi schimba!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu o inmatriculezi pe numele tau masina ramane inmatriculata pe numele fostului proprietar si acesta poate avea unele urmari.
Daca timbrul de mediu este numai 187 de euro atunci merita sa o inmatriculezi pe numele tau, de astfel ordinul privind inmatricularea iti cere sa o faci in 30 de zile de la cumparare.

| express11 a răspuns:

Nu ai cum sa platesti impozitul in locul lui, adica impozitul lui pe numele tau..si nu poti s-a vinzi daca nu este pe numele tau,doar sa faci tot la fel,act de mana cu cumparatorul,fostul propietar din acte va trebui sa o radieze,pentru acte de propietar nou,tu adica, sau la care o vinzi.dar iti poate face acte de mandatant, adica tu poti face acte de propietate, vinde sau inmatricula pe numele tau, sau a altuia fara sa vina si el.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat certificatul nu e pe numele tau inseamna ca masina nu e a ta, nu poti face RCA pe numele tau, amenzile venite acasa vor veni la fostul proprietar.
Plus nu poti iesi cu masina din tara si nici sa ii faci ITP fara prezenta fostului proprietar

| benga94 explică (pentru suntserios):

Daca fac contract de vinzare cumparare, o trec pe numele meu fiscal, si imi face si procura ca sa circul cu numerele acelea ca sa nu mai dau taxa nu se poate asa? acum ma refer la general ca nu mai doresc acel aveo mi-a zis cineva ca e motor slab 1.2 si ma gindeam la un golf 4 dar e taxa mare la ele si practic daca nu se poate sa pot iesi cu ea din tara cum am zis eu mai sus cu procura etc si sa dau o gramada de bani ca e inmatriculata plus sa mai dau bani sa o inmatriculez mai bine iau una mai ieftina neinmatriculata sa o inmatriculez si aia e, dar daca are taxa platita si nerecuperata mai dau vreo taxa cind o trec pe numele meu o data ce e nerecuperata?

| suntserios a răspuns (pentru benga94):

Un vanzator intreg la minte nu face procura unui necunoscut, eu nu as face