| StefanDrg a întrebat:

Am avut azi prima ora de condus din viata mea. Cand ne-am urcat in mașină, instructorul s-a urcat la volan si ne-a dus într-o parcare mai mare goala. Mi-a prezentat bordul masinii si m-a învățat sa plec de pe loc si sa schimb vitezele. Dar nu m-a lasat pe sosea, pe carosabil. Ne-am învârtit in parcarea aia într-una. Nu am întrebat de ce nu ma lasa pe strada, pe carosabil. De ce oare?

Răspuns Câştigător
| FreddieM a răspuns:

Sincer amice, te consideri suficient de capabil sa conduci liber pe strada printre alte masini?
Am condus zeci de mii de kilometri si chiar daca condusul devine instinctiv dupa multi ani inca ciulesc urechile si ochii ca acvila cand sunt in trafic, de parca as fi pentru prima data, iau foarte in serios prezenta mea si a altora pe drum.
Ai nitica rabdare ca sa te deprinzi mai bine cu schimbarea vitezei si sincronizare si reflexele la pedale. E drept ca condusul masinii se invata in trafic, dar manevrele in parcare sunt fundamentale pentru incepatori, cu rotiri de masina ca sa intelegi ce traiectorie si curbura ia masina cand invarti de volan, incetinirea si franarea, sincronizarea mainii pe schimbator cu piciorul pe ambreiaj, ei bine aceste capitole esentiale doar intr-o parcare le poti exersa.
Mult succes si sanatate

| FreddieM a răspuns (pentru FreddieM):

Mersi de apreciere

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca, mai intai trebuie sa cunosti masina si cateva reguli elementare in ale conducerii. Adica exact ce ai spus, sa schimbi vitezele si plecarea de pe loc.Nu trebuie sa te mire. Bravo lui! Nu multi fac asta, te scot din prima in trafic si primeste injuraturi la greu. Nu tu, ci el.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad care e problema daca nu te a scos pe carosabil. Era prima data cand conduceai, de ce ar fi facut-o?

| johnnny123 a răspuns:

Din același motiv pentru care atunci când înveți să tragi cu arma nu-ți dă din prima un AK-47 încărcat și-ți spune "trage"

| danbnz a răspuns:

Din prima zi pe strada?
De ce nu direct la formula 1?
Nu degeaba ai instructor... omul are o scoala de instructor auto, un atestat, experienta in soferie, stie ce face.
Ti-a raspuns Freddie foarte bine.
Mai ai de invatat... Rabdare!

| SoulReaver a răspuns:

Pentru ca el a considerat nu esti suficient de pregatit. Poate din a 2-a sedinta.

| florin926481f a răspuns:

Asa e la inceput, cine crezi ca te lasa pe tine in trafic in prima ora de condus cand tu abia inveti sa pleci de pe loclaughing