| Ana3113 a întrebat:

Bună ziua! Am fost implicat într-un incident acum 3 luni în Brașov, mai exact în noiembrie. eram în parcare și doream sa plec spre locul de muncă, circulam cu o viteza foarte mică iar din partea stângă se izbește o persoana în mașina mea, această se grăbea sa treacă parcarea ca să ajungă în stația de autobuz și astfel nu a văzut mașina. aceasta nu s-a mișcat absolut deloc dar am trecut cu roata mașinii peste piciorul ei. Am ieșit din mașina și am întrebat cum se simte, a spus ca o doare puțin piciorul, am rugat-o sa sunam la poliție, ambulanță dar aceasta nu a vrut pe motivul ca se grăbește și am apucat doar sa-i dau numărul de telefon și s-a urcat în autobuz și a plecat. Am mers la locul de muncă imediat după si am hotărât sa o sun sa vad cum se simte și am plecat după ea sa o duc la un spital sa își facă un control la picior (menționez că totul s-a întâmplat la diferența de 10 minute). Am dus-o la spital și cei de acolo au sunat la politie și astfel mi s-a deschis dosar penal și mi-au luat permisul fără vreun drept de circulație. Persoana a declarat ca ea este vinovată de cele întâmplate dar eu am rămas fără permis din cauza faptului ca nu am sunat la politie atunci când s-a întâmplat fapta( maxim 30 de minute de la întâmplare). De 3 luni nu știu nimic și as dori sa aflu ceva. Am nevoie de un sfat/părere! Credeți ca este cazul de un avocat?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Adreseaza-te organului de politie si solicita restituirea permisului de conducere. A fost ilegal sa-ti retina permisul de conducere, avand in vedere ca nu ai savarsit nici o infractiune sau contraventie, nefiind vinovata de faptul ca persoana vatamata a fost vinovata, spui ca ea insasi a declarat aceasta.
Daca nu te descurci este bine sa angajezi un avocat, cel mai bine unul specializat pe legislatie rutiera.

| Simpatic a răspuns:

Victima ta sau nu stiu cum sa o denumesc este o persoana naiva, puteati inainte sa cadeti de comun acord sa zica ca cele intamplate s-au intamplat in propria ei gospodarie, asta daca tot a dat dovada ca e o persoana de incredere.

Nu sunt jurist dar din cate stiu eu, permisul iti va fi restituit abia la finalizarea dosarului penal, care evident va fi cu NUP > neinceperea urmaririi penale.
Cat dureaza in practica asta eu nu stiu, iar ca sa afli detalii din dosar iarasi este o prostie dar trebuie sa ai avocat. Eu unul nu cunosc o parghie juridica in care o persoana fizica completeaza un formular ceva si are acces la datele din dosar, dar asta nu inseamna ca nu este posibil.
Nu stiu cine ii poate constrage pe acesti magistrati aroganti, in cazul tau procurorul de caz, la o anumita perioada de solutionare si restituire a permisului tau, eu mentionez ca nu stiu, dar la cum este construita legea la noi, nimic nu ii poate constrage din motive de justitie, echitate bla bla.

Cel mai simplu pentru tine este sa mergi la un cabinet de avocatura, sa platesti o consiliere juridica si iti va explica acel avocat ce cale poti urma in continuare!

Bun venit in Romania, tara cea mai corecta din lumewinking
Daca eram atat de corecti si nu doar cu cei care calca lumea pe picior, sau injura biciclisti in trafic, atunci cel care a ruinat tara aceasta Ion Iliescu era la puscarie de multa vreme happy