| jocker007 a întrebat:

Am avut o problema la mașină și am fost nevoit să scot mufa de la Sonda lambda 2. Am uitat sa o mai pun la loc.Am mers cam un km asa. când am pus o la loc am observat că s-a aprins un martor am făcut testul cu pedale si a ieșit Sonda lambda 2.Sa se fi defectat sau calculatorul când a văzut mufa scoas a interpretat ca nu mai funcționează și a rămas martorul aprins?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Normal daca ai scos cablu, calculatoru nu mai primeste informatii de la acest senzor, ca urmare iti aprinde ceva la bord sa iti arate ca ceva este in neregula.Depinde de masina, unele dupa ce conectezi la loc isi revin singure, altele au nevoie sa stergi tu codu aparut.Chiar daca lumina se stinge in calc ramane acel cod, deci cel mai corect ar fi sa stergi codurile alea, probabil sunt mai mult de unu.

| jocker007 explică (pentru relian):

E numai unu

| relian a răspuns (pentru jocker007):

Daca deconectezi bateria o sa se stinga check engine ala, dar codu ramane, pe ala il poti sterge cu scaneru sau tester cum se mai numeste. Daca apare iar check engine inseamna ca ai probleme.Dar nu ai spus ce problema ai avut de a trebuti sa scoti cablu de la senzoru de oxigen.

| jocker007 explică (pentru relian):

Am dat Baia jos ca se sparsese si a trebuit să trag țeavă de eșapament în jos

| jocker007 explică (pentru relian):

As deconecta Da n am codul la radio

| relian a răspuns (pentru jocker007):

Atunci stergel cu testeru, ca nu-i mare lucru.