| paulp a întrebat:

Am o problema cu un Polo, model 2012, 1, 4 benzina, 55 KW.
De azi de cand am iesit de la servici are becul de sonda lambda pe bord aprins: https://www.dropbox.com/s/354rufqcdslbnuu/IMG_0420.JPG
E o problema grava sau mai pot sa umblu cu masina - am de mers in weekend din localitate si nu am cand sa mai ajung la service? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Paul, doar dupa ce pui testerul pe masina poti sti precis care este cauza ca ti s-a aprins sonda lambda, dar daca ai de mers du-te linistit, probabil sa ai doar un consum un pic mai mare de benzina. Drumuri bune Paul!

2 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Trebuie un tester sa stii motivul, masina ar mai fi in garantie daca ai facut toate reviziile la service-urile agreate de producator

| MihaiMihaila a răspuns:

Sonda lambda nu ar fi o problema, doar ca va creste consumul de benzina. Dar ai grija sa fie asta. S-ar putea sa fie o eroare a senzorului. Stiu pe cineva care tot la fel, i se aprinse martorul pentru sonda lambda dar el avea stricata bobina de inductie. Dupa ce a schimbat-o a disparut si martorul de sonda.