| Vlad_MH_2000 a întrebat:

Salut, am cumparat recent o masina din Germania si vanzatorul are numere rosii dar cand am eu programare la politie imi expira autorizatia provizorie, cu o zi inainte pot face asigurare pe numele meu? Daca am asigurare din timpul de valabilitate a autorizatiei si expira in 2 zile se poate merge la politie pentru inmatriculare cu autorizatia expirata sau daca iau bon de ordine mai devreme merge sa merg cu ea pe asigurarea fostului proprietar? Expira ambele la o zi diferenta, cum fac asigurare pe numele meu din timp pe aceeasi serie de sasiu?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nicio legatura cand expira autorizatia cu scoatere de numere negre.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti circula cu autorizatia expirata in nicio circumstanță.

| Vlad_MH_2000 explică (pentru suntserios):

Suntserios, nu de circulat cu ea. pot sa o mai inmatriculez fara sa scot inca un rand de numere rosii daca expira autorizatia la 2 zile distanta de programare? ca abia atunci se incheie asigurarea fostului prorietar si pot eu sa fac pe numele meu,

| suntserios a răspuns (pentru Vlad_MH_2000):

Nu are nicio legatura cand expira autorizatia cu scoatere de numere negre.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Toate rablele din Germania le cumpără românii, o sa platesti impozit de o sa te usture la buzunare, ca sigur masina este veche, din ce an este masina? Iar referitor la intrebarea ta, mergi la politie maine la inmatriculari si îi intrebi pe ei, mergi cu masina cu acte cu tot si daca dai de persoane amabile te vor rezolva pe loc.

| Vlad_MH_2000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am probleme cu masina sau impozitul. eu vreau sa stiu daca pot sa iau asigurare pe numele meu in timp ce are si fostul prorietar pe acceasi masina

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Vlad_MH_2000):

Nu stim, mergi la politie si intreaba acolo ei au raspunsul.

| mihai69 a răspuns:

Faci pe numele tău RCA provizoriu în vederea înmatriculării. Din data imediat următoare expirării celei actuale.