| lucian13 a întrebat:

Am cumparat o bobina care este mai mica decat cea pe care o aveam de s-a stricat, dar omul de la care am cumparat-o mi-a probat-o pe un scuter si a mers dar cand am pus-o pe un royal 200cc, bujia da scanteie dar nu vrea sa porneasca. ce sa fac?

2 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca prin montajul care l-ai facut bobina da scanteie, nu este de ajuns depinde ce fel de scanteie produce, daca aceasta scanteie nu este puternica si de culoare rosu spre violet, inseamna ca, daca ai condensator in circuit acesta este defect, daca nu ai condensator si ai circuite electronice trebuie sa mergi la un meserias. Mai poate sa fie defecta si bujia care aprinde amestecul carburant. Bujia se verifica prin demontarea ei de pe chiuloasa si aplicand fisa centrala cu contactul pus trebuie la rotirea motorului sa produca scanteie. Nu stiu cat de mult am reusit sa te ajut dar sper ca te vei discurca, succes.

| marcel_5462 a răspuns:

La amperaj te-ai gandit?