| AlinAvram a întrebat:

Am cumparat o Dacia Logan 2006 1.4 GPL + Benzina (GPL DIN FABRICA!) unii mi-au spus ca trebuie schimbat rezervorul de gaz odata la 10 ani si altii ca pentru ca e din fabrica, nu trebuie sa il schimb, pana la urma cum e? Daca e GPL din fabrica nu se mai schimba rezervoru de gaz?

Răspuns Câştigător
| crysty1222 a răspuns:

Din cate stiu, si la masinile cu GPL din frabrica tot la 10 ani se schimba butelia. Dar ca sa fii sigur, mergi la o reprezentanta Dacia si vezi ce zic oamenii de acolo.

4 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Mergi la o reprezentanta Dacia si intreaba-i pe cei de acolo, daca esti mai comod de felul tau, vezi in cartea masinii ca ar trebui sa ai acolo informatii referitoare la GPL.

| Heavenonearth a răspuns:

Se schimbă butelia inclusiv și alte piese mici.

| Romaniamafia a răspuns:

Fie ca este din fabrica, fie aftermarket el este tot din metal care in timp va permite trecerea gazului in exterior.Nu am gpl dar e logic sa il schimbi dupa un anumit numar de ani

| JohnTuca a răspuns:

Indiferent daca instalatia este OEM (din fabrica) sau montata ulterior, durata de utilizare maxima este de 10 ani maxim de la data de omologare ce e stantata pe rezervorul GPL.
Am facut un articol cu mai multe detalii aici: https://euroautoservice.ro/schimbare-rezervor-gpl-auto/