| dixanu01 a întrebat:

Am cumpărat o mașină din Germania si are pneuri de de iarnă, trebuie sa le schimb sau pot umbla cu ele?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti umbla cu ele dar ar fi bine sa le schimbi, se uzeaza mai repede decat cele de vara.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e bine sa circuli vara cu cauciucuri de iarna.
Afecteaza consumul, solicita directia, pivotii, pot afecta stabilitatea fiind prea elastice, si chiar risti explozii, daca intri mai tare intr-o curba, de exemplu, iar cauciucul are aderenta prea puternica pe asfaltul incins, se poate dezlipi de pe janta.
Legea insa nu te obliga sa le schimbi.

| OldSoul a răspuns:

Daca sunt doar de iarna, da trebuie sa le schimbi, dar daca sunt m+s poti merge linistit cu ele.

| Rainmaker a răspuns:

Salut dixanu!
Iarna te obliga sa mergi cu cauciucuri de iarna, dar vara nu are nimeni nimic cu tine.Cred ca totusi nu-ti va conveni sa ai un consum de carburant simtitor mai mare si in permanenta un zgomot suparator in urechi.

| raduraduuu a răspuns:

Din punc de vedere legal poti merge cu ele. Tehnic vorbind ar fi bine sa le schimbi.

| dixanu01 explică:

Ok ca Mulțumesc mult o sa imi iau m+s