| Robert_Beghean_1993 a întrebat:

Bună ziua! Dacă am cumpărat din Germania o mașină și am făcut nr de ZOLL, să o pot aduce în țară, la înmatricularea ei în România pe altcineva, este necesar sa scot și eu fiscal sau pot face contract de vânzare cumpărare între neamț și viitorul proprietar direct?
Mulțumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate face acel contract intre vanzator si cumparator, ar trebuie ca ambii sa se inteleaga direct si sa fie de fata la semnarea contractului.
De asemenea si tu poti vinde masina noului cumparator, chiar fara s-o inmatriculezi pe tine.
In prezent, pentru inmatricularea in Romania, nu este nevoie de certificat de atestare fiscala, acesta a fost inlocuit cu dovada înregistrării în evidenţa organului fiscal al autorităţii publice locale (compartimentul de impozite si taxe de la primarie) în a cărei rază de competenţă cumparatorul îşi are domiciliul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te am mai intrebat si ieri, ai adus si neamtul cu tine ca sa faca contract cu viitorul proprietar?