| Stef45 a întrebat:

Am cumparat o masina de la cineva si nu am trecut-o pe numele meu, am doar contractul vanzare cumparare.Mentionez ca nici pe talon nu s-a trecut instrainat catre.Intrebarea e daca pot sa o vand fara sa o mai trec pe numele meu?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Legal trebuie sa o treci pe tine la impozit (dupa ce o radiaza fiscal proprietarul din acte) si sa o scoti apoi cu contractul de vanzare catre cumparatorul final. Daca se respecta intervalul de 30 de zile, le poti face pe ambele deodata.
Daca nu ati facut nici un demers, se pot reface actele direct intre fostul proprietar si viitorul proprietar, bineinteles cu conditia ca fostul proprietar sa fie de acord.
La Politie se trece direct de pe proprietarul din CIV pe noul proprietar, dar teoretic nu poti circula cu masina decat 30 de zile de la data instrainarii de pe spatele talonului...

| Stef45 explică (pentru regis):

Nu e trecuta nicio data de instrainare.

| regis a răspuns (pentru Stef45):

Stiu, de aceea am pus punctele de suspensiewinking.