| alex_2236 a întrebat:

Am cumparat o masina de Spania cu acte valabile tot asigurare itp valabile vreau sa o inmatriculez,numai ca eu am luat-o din Romania de la un samsar sti cineva daca imi trebuie certificat fiscal pentru ca sa o inmatriculez?, samsarul mi-a zis ca nu imi trebuie da eu am auzit ca imi trebuie, ce trebuie sa fac? am act de vanzare cumparare tot la ea intre mine si samsar.

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Se poate imatricula si fara certificat fiscal dar cu ceva probleme. Du-te la RAR si ei te vor indruma. O sa ai o taxa de 37 de lei de platit in plus + o declaratie pe proprie raspundere si o cerere tip de completat!

| mona a răspuns:

Da.iti trebuie certificat fiscal pentru a dovedi cum ca masina nu are datorii in Spania

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca actul de vanzare cumparare e valabil, nu ai nevoie de certificat fiscal, acesta fiind doar o dovada ca proprietarul nu are datorii la fisc.Acesta e necesar tocmai inainte de intocmirea actului de vanzare-cumparare. Odata intocmit acesta, probabil ti se va cere la urmatoarea vanzare.

| alex_2236 explică:

Pai am inteles ca daca esti cumparator direct de la proprietar nu iti mai trebuie fiscal

| alex_2236 explică:

Este adevarat?