| r4uLLLLLL a întrebat:

Am cumparat o masina inmatriculata in 2011 fabricata in 1999 iar cel de la care am cumparat masina si-a recuperat banii care i-a dat pe taxa cand a inscris masina. Eu nu o am inca trecuta la nume iar daca o trec, imi cere sa platesc taxa sau ceva? Va rog mult big grin

8 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Dacă mașina respectivă are deja numere de România, atunci nu mai plătești nici o taxă.

| AgathaRo a răspuns (pentru 0rlando):

Inseamna ca nu ai ajuns inca pe la DRPCIV luna asta sa vezi cate persoane pleaca dezamagiti.

| 0rlando a răspuns (pentru AgathaRo):

Serios, adică dacă mașina este deja înscrisă, dar statul a dat înapoi banii ăia luați cu japca, acum îi vor înapoi de la noul proprietar?
Mi se pare aberant să mai ia încă o dată banii pe mașinile deja înscrise.

| ovidiu8msn a răspuns (pentru 0rlando):

Este chiar prea simplu. In Romania cum ai respirat cum teau taxat.Nimeni nu scapa. Convinge-te aici. http://www.4tuning.ro/calculator-taxa-auto-2012/

| 0rlando a răspuns (pentru ovidiu8msn):

Pfoai să-mi bag... Eu cred că nu este făcut bine calculatorul ăla.
Mi se par cam dubioasele taxele astea și văd că sunt 2 la număr.
Pentru un amărât de Matiz să plătesc 300 de euro taxa de poluare și încă 813 euro cică timbru de mediu...cum mama dracului vine asta?

| AgathaRo a răspuns (pentru 0rlando):

Romania te iubesc! Iti place? Nu! Ne mutam intr-o alta tara. Am vazut ieri la stiri ca vor sa scumpeasca asigurariile RCA iar.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Destul, poate face mai mult decat masina care-ai luat-o

| AgathaRo a răspuns:

Exact vei plata celebra "taxa verde" sau cum se numeste. Iti va cere la politie o adeverinta de la fisc la care sa rezulte ca taxa verde/poluare/inmatriculare a fost platita si taxa nu a fost recuperata.