| m2704 a întrebat:

Am depasit pe o trecere de pietoni dintr'un sat..trecere de pietoni care exceptand tabla de pe marginea drumului nu exista prin marcaje. iar o trecere trebuie sa fie prin lege si marcata si semnalizata. daca de pun contestatie pe principiu ca nu e marcata si nu e "legala" pot sa castig?

Răspuns Câştigător
| Furnicutza a răspuns:

Gresit.Trecerea de pietoni este 'valabila' atunci cand semnele marcate pe carosabil este vizibil cu sau fara semnul de marcare pe tabla dar si fara marcajele de pe carosabil si cu tabla vizibila.Intrebarea mea este alta: a avut martori? Martorul a vazut cand tu ai depasit? Astfel iti pot da mai multe informatii.

| m2704 explică (pentru Furnicutza):

Da am avut martori. absolut nimeni nu stie de existenta trecerii aleia de pietoni. e la marginea unui sat..si pe jos nu e absolut nimic..in procesul verbal scrie "depasit pe trecerea de pietoni semnalizata SI marcata"..nu e corect..deoarece nu e marcajul pe jos deloc!

| Furnicutza a răspuns (pentru m2704):

Cine e trecut ca martor in procesul verbal? Nu conteaza ca pe jos nu a fost nimic.Atata timp cat a fost semnalizat. Spune-mi cine a fost trecut de martor pe pv.

| m2704 explică (pentru Furnicutza):

Nu a fost trecut nimic la sectiunea martor..si pe provesul verbal scrie trecut "intocmit in localitatea catalina" cand a fost intocmit in localitatea "sacalaseni"!

| Furnicutza a răspuns (pentru m2704):

Fara martor, nu prea are ce sa-ti faca.Ideea e sa nu recunosti.Sa spui ori ca ai depasit inainte, ori dupa trecere.Mentioneaza si localitatea.Nu conteaza daca ai semnat pv-ul.Nesemnarea unui proces verbal de constatare, respectiv contraventie nu inseamna ca la refuzul semnarii acestuia de coontravenient aduce si nerecunoasterea vinei, de asemenea nici semnarea acelui proces verba contraventie, constatare nu inseamna auto-culpa ori recunoasterea vinei, ci doar luarea la cunostinta a persoanei invinuite. Ti-au luat permisul?

| m2704 explică (pentru Furnicutza):

Da din pacate..asta ma si intereseaza nu neaparat amenda....si da in depasire m-am incadrat mult inaintea treceri de pietoni..doar ca am finalizat'o putin dupa!

| Furnicutza a răspuns (pentru m2704):

Cam nasol.In orice caz, merita sa contesti.Contestatia procesului verbal/a amenzii este scutita de taxe de timbru, iar aceasta odata inregistrata la tribunal se suspenda pana la o hotarare judecatoreasca si definitiva.
Credibilitatea unui om al legii este mai grea in fata unui judecator decat a unui simplu civil, deci se recomanda un avocat bun care sa "demonteze" culpa prin lipsa dovezii depasirii, respectiv video inregistrare.Cu atat mai mult ca nu au fost martori si ca nici localitatea precizata de ei nu este cea corecta. Poti sa te reprezinti si singur insa cere niste sfaturi inainte.

| m2704 explică (pentru Furnicutza):

Am rugat un prieten avocat acum sa'mi faca o contestatie.procesul verbal al politiei e destul de bine intocmit dar cam vag in date..doat legile incalcate sun precizate foarte corecte....plus ca sunt la prima abatere in 3 ani de permis. Zici ca merita sa incerc cu contesatatia? macar permisul nu neaparat si amenda!

| Furnicutza a răspuns (pentru m2704):

Eu zic ca da.Eu as contesta.Nu prea ai ce pierde, sincer.Pe timpul procesului carnetul se restituie.tongue

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exceptand tabla de pe marginea drumului?
Ba baiatule, revino-ti te rog, bine ca sti tu cum ar trebui sa fie o trecere de pietoni dar nu stii cum sa respecti o trecere marcata printr-o "tabla".
Plateste-ti amenda si scuzele de rigoare.

| m2704 explică (pentru anonim_4396):

Ba baiatule stiu cum se respecta o trecere de pietoni. da la marginea unui sat. unde e doar o casa te astepti la o trecere de pietoni? mai alescand nu vezi nimic pe jos?!