| Heiloo a întrebat:

Astazi mi s-a suspendat permisul pentru 30 de zile deoarece in fata mea se afla o masina de scoala care mergea cu 20 la ora, am depasit dar in spatele meu era politia care m-a oprit pentru ca am depasit pe trecerea de pietoni.
Mentionez ca nu era nici o "zebra" marcata si ulterior am aflat ca este trecere de pietoni acolo fiindca semnul este inca pe un copac...
In fine, intrebarea mea este urmatoare, eu am filmarea de pe camera radar ...filmarea o sa o primesc si eu? As vrea sa fac contestatie.
Si daca nu primesc filmarea sa poate vedea unde este acea trecere de pietoni? Ma macina un lucru, dansii mi-au dat dovada pentru 15 zile cu drept de conducere.Pot renunta acum la aceasta dovada ca cele 30 de zile sa inceapa din luma noiembrie? Si ar mai fi o chestie, este obligatoriu sa dau testul din cele 15 intrebari?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Filmarea va fi pusa ca proba la dosar doar daca depui o plangere contraventionala prin care soliciti anularea procesului-verbal de contraventie.
2.Perioada de suspendare a dreptului de a conduce incepe la data depunerii permisului de conducere sau a dovezii cu drept de circulatie. Daca depui maine dovada atunci incepe de maine si se va sfarsi in 30 noiembrie.
3.Pentru aceasta contraventie nu trebuie sa sustii testul.

| Heiloo explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc!
Sper sa fie asa cum ziceti dvs!
Unde as putea depune dovada inlocuitoare de 15 zile? La sediul politiei din localitate din care provin?

| Heiloo explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc, sper sa fie asa cum spuneti dvs!
Ma intereseaza daca pot depune dovada inlocuitoare a permisului la sediul politiei de unde am domiciliul ca sa poata incepe din luna noiembrie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Heiloo):

Dovada se depune la politia rutiera din care face parte politistul care ti-a eliberat-o.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa faci contestatie, pentru ce?
Odata ce ai incalcat legea si Politia are filmare, tu dupa ce legi functionezi?

| Heiloo explică (pentru Violleta2022):

Contestatie pentru ca zebra nu era marcata si indicatorul era inrr-un copac de pe care nu se vedea.
De cand se considera trecere de pietoni daca e doar indicator intr-un copac si nu e nicaieri zebra?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Heiloo):

Atata vreme cat este indicator pe strada, chiar daca zebra de pe asfalt s-a curata de intemperii, terbuei luata in seama.
In plus, pietonul are intotdeauna drepturi, chiar si atunci cand trece neregulamentar, ca de-l omori, tot puscarie faci.

| RRoberto2018 a răspuns:

Nu o sa vezi tu nici o filmare. Filmarea aia o au ei ca proba, ca in cazul in care tu faci contestatie. Ei prin falmarea respectiva dovedesc ca ei au dreptate. Dovada de 15 zile incepe in ziua in care ti-o da( are data pe ea ). Retinerea permisului pe 30 de zile se contorizeaza din ziua respectiva, nu se poate renunta sau amana.
Testul respectiv nu e obligatoriu, il poti da doar daca vrei sa-ti recuperezi permisul mai repede. Si mie mi-au luat permisul pentru depasire pe linie continua si am dat examenul ala( care e foarte simplu), si mi-au dat permisul mai repede. In ziua examenului, mai exact.

| Heiloo explică (pentru RRoberto2018):

Nu mor 30 de zile fara permis.
Vreau doar sa stiu daca dupa ce imi expira dovada trebuie sa dau acel examen ca sa pot face programare din timp.