Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Azi la intersectia de la victoriei ma grabeam si am traversat strada un pas de trecerea de pietoni, nu eram propriu-zis pe trecere, culoarea semaforului era verde, nu era intermitent, dar pana am ajuns pe partea cealalta s-a facut rosu. Am luat amenda 70 de lei. Stie cineva daca as face contestatie, am sanse sa castig? Sau daca nu, unde se plateste amenda? M-am mutat de curand in Bucuresti si nu prea stiu.

Răspuns Câştigător
| passarisMB a răspuns:

La orice Posta sau CEC din tara se plateste fara probleme(banui ca nu ai actele pe Bucuresti). Evident, ai de invins lenea sau reticenta functionarului de la ghiseu de a se ocupa de inca unul pentru ca trebuie sa intre in aplicatia de ANAF si sa caute contul de amenzi corespunzator. Ceea ce, in mod vadit, e mai greu decat de dat o limba peste plic sau decat de incasat un comision.

Cu insistenta verbala puternica, se conformeaza rapid.

| Roronoa a răspuns (pentru passarisMB):

Mi-am facut actele pe Bucuresti. tot la posta ma duc sau trebuie in alta parte? scuze pentru lipsa mea de cunostinte in domeniul asta dar daca nu am mai avut de-a face cu amenzi sau alte chestii chiar nu am habar.

| passarisMB a răspuns (pentru Roronoa):

La posta sau mai bine la cec.aia cu prezumtia de nevinovatie cade, din nefericiresad pentru ca asa sunt legile, asta numai daca tu aduci ceva dovezi ca ai trecut regulamentar ceea ce nu exista, deci plateste in cele 48h ca sa nu se dubleze. Ai grija pe unde circuli, curcanii sunt cu ochii pe tinelaughing

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nu spui banuiesc ca ai semnat procesul verbal de contraventie si nu ai facut obiectiuni, asa ca nu cred ca ai sanse sa castigi o eventuala plangere contraventionala.
Amenda o poti plati la oricare unitate postala sau CEC din Bucuresti. Du-te si plateste pana poimaine, altfel o sa trebuiasca sa platesti 140 lei.

| Roronoa a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da. am semnat ca prostu.

| fulgerul a răspuns:

Daca este asa cum spui, ai timp si bani si vrei sa te joci un pic cu ei, faci frumusel o contestatie la amenda si ceri imagini cu cazul tau.Este imposibil ca P-ta Victoriei sa nu fie monitorizata video.

| Molecula a răspuns:

Ce sa le faci? asa sunt politistii. ai sanse sa castigi dar nu ai martori, nu ai cum sa dovedesti. du-te la un post de politie din apropiere sa intrebi unde trebuie sa platesti ca nu sunt din Bucuresti, si cred ca platesti la jumate daca patesti in 48 de ore

| Roronoa a răspuns (pentru Molecula):

Da, pai 70 de lei e deja pe jumatate. Banuiesc ca nu trebuie sa demonstrez eu ca am trecut pe verde, el trebuie sa demonstreze ca am trecut pe rosu. nu exista prezumtia de nevinovatie? Oricum la noi in tara toate sunt pe invers deci nu ma mira

| Molecula a răspuns (pentru Roronoa):

Incearca, poate iti vor da dreptate, asa ar trebui

| DegeteRapide a răspuns:

Amenda se plateste la posta sau la CEC dar poti castiga contestatia.