| Alex363839 a întrebat:

Dacă am picat traseul și am făcut orele suplimentare, mă pot duce direct la drpciv cu dosarul să mă programez sau trebuie să îmi fac o programare online? Înainte să merg.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| CosteP a răspuns:

În cazul în care ai primit calificativul respins la proba practică, te poți reprograma pentru o nouă examinare după o perioada de minim 15 zile (de la data probei nepromovate). În acest timp, ești obligat/ă să faci cel puțin 3 ședințe suplimentare de condus (6 ore). Pentru reprogramare, vei merge la sediul DRPCIV, cu:

dosarul cursantului (se va verifica dovada achitării taxei permisului auto)
dovada efectuării celor 3 ședințe suplimentare (vei primi un document de la instructorul tău)
cartea ta de identitate (buletinul)
Un reprezentant DRPCIV va verifica documentele și te va programa pentru a susține o nouă probă practică.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Orice programare este buna si te poti programa de pe acum, dar nu vei fi programat repede, in orice caz nu mai repede de 15 zile de la data cand ai picat, poate peste vreo luna sau chiar mai mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Re-programarea se poate face numai DUPA 15 zile calendaristice, (numarand de a doua zi de cand ai picat tarseul), asa spune legea.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu uita sa iei cu tine chitanta celor 6 ore suplimentare care trebuiesc facute, ca sa o depui la dosar cand mergi sa-ti faci re-programarea, peste 15 zile.

Nu te mai stresa, ca in iulie oricum nu mai ai sanse sa intri la traseu, fiindca vara este super-aglomerat.