| FarmCristi a întrebat:

Salutare, am un buget de 3200 de euro si am gasit un audi a4 facelift break din 2000 1.9 tdi, din spusele proprietarului turbina si distributia sunt refacute.
Am vazut masina trage foarte bine si este foarte comoda
ieri am fost cu ea la un service auto pentru o inspectie si mecanicii mi-au zis ca este totul in regula si ca masinile astea sunt foarte bune si fiabile.
Intrebarea mea este, merita atatia bani pe un audi a4 facelift break din 2000?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E intr-adevar multisor, dar unele masini "atat costa". De exemplu, pe un prieten l-a costat in jur de 3200e un Focus 1.8 TDDI din 2002, adica masina, inmatriculare, ceva 'accesorii' normale (jante, folie omologata, mod LED, sistem audio) si intretinerea, apoi l-a vandut in jur de 3000e, desi se gaseau si la 2000e masini asemanatoare. Deosebirea dintre una oarecare la pretul pietii (~2200e) si a lui, ar fi cam urmatoarele:
-consumabile schimbate pe bune
-ac functional
-foarte curata
-doua seturi de roti, etc.
Nu am studiat piata pentru A4, stiu ca au pret mare, dar stiu ca un Passat din aceeasi perioada (care are aceeasi mecanica), e in jur de 2500e.
Eu zic ca poti da atat pe masina asta, daca omul e de incredere, si masina are taxa nerecuperata.

| FarmCristi explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Masina are taxa nerecuperata si am zis ca decat sa cumpar o masina cu 2000 de euro si sa bag bani in ea si sa stau cu ea pe la potcovari mai bine o iau mai scumpa si deja cu toate chestiile facute, proprietarul are vreo 28, 29 de ani, a zis ca o vinde pentru ca vrea sa se faca taxi si vrea masina cu motor mic si consum mic pentru oras, Masina are 240.000 de km acum nu stiu daca sunt originali sau nu

| OldSoul a răspuns:

Depinde si de ce optiuni are, personal mi-se pare cam mult, dar daca masina e in regula, inmatriculata cu taxa platita, ar merita banii.