| Bandalac_Dumitraș_1999 a întrebat:

Am golf 5 din 2008 cu 4 uși, și nu mi se aud boxele de spate

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauzele pot fi multe:
- nu ai difuzoare in spate
- difuzoarele din spate sunt defecte
- firele de legatura dintre amplificator si difuzoare sunt intrerupte
- firele de legatura dintre amplificator si difuzoare sunt conectate gresit la amplificator
- balance-ul fata-spate este reglat incorect
- amplificatorul este defect

Apeleaza la un electronist sa verifice instalatia!

| sierra1 a răspuns:

Aş avea nevoie de câteva informaţii suplimentare:
1 - Golfu' e cu volan pe dreapta sau stânga
2 - Diesel sau benzină
3 - ai cauciucuri de iarnă?
4 - da' halatu' - halatu' cât costă?

| alin131 a răspuns:

Salut,

In primul rand le ai acolo? Adica masina vine standard cu acea tapiterie care iti da impresia ca ai difuzoare, dar le ai acolo sau este doar folia de protectie pe placa?)

Initial ia o lanterna si chiar daca sunt doar gaurele mici la tapiterie ar trebui sa vezi pe acolo prin ele daca se vede forma de difuzor si in centru un rotund mic, (are culoarea mov sau albastra difuzorul).

Daca exista acolo porneste radio cd si vezi la balance left right front rear, trebuie sa ajungi la rear si dai la volum 14-17 ca sa vezi daca se aude ceva in ele.

Daca nu se aude nimic poate fi de la instalatia electrica din spate de la radio cd sau de la boxe (la usa unde se conecteaza mufele cu stalpul b al masinii).

Asta in caz ca ai boxe, in caz ca nu ai poti sa le cumperi de la dezmembrari (ia originale ca sa sune si bine la calitate), sau poti sa le iei noi (e acelasi lucru, cele vechi sunt prafuite dar daca se aud bine e ok.)

Boxele te vor costa cam 100 ron ambele, si twitere in caz ca le vrei si pe acele inca vreo 50 ron, si montajul cam 200- 300 ron (are de tras fire si de scos ornamentele de plastic din interior si fetele de usa si mai multe pana sa ajunga cu firele la radio cd...

Deci, daca le ai pe masina montate de fabrica iesi mai ieftin (ai instalatia trasa, tot si poate e doar de la setari radio cd (rear audio). Daca nu, e posibil sa le lasi asa,...

Eu am pus la un polo 9n3 mi se pare boxe pe spate mai demult si electricianul a legat firele. Nu e complicat, dar ia cam 3-4 ore.

| GolbanSerghei22 a răspuns:

Scimbale si vei auzi