| FARASTRES a întrebat:

Am inceput sa fac scoala de soferi de vreo 7 ore si am o singura problema mai mare sa zic asa,cu directia nu ma descurc aproape de loc,nu pot sa tin masina pe mijlocul benzii,ma duc ba in dreapta ba in stanga,nu exagerat dar instrucorul zice ca daca mai merg asa rup toate oglinzile de pe partea dreapta, nu stiu cum de nu imi dau seama din timp ca nu sunt pe mijloc, abia foarte tarziu realizez ca nu merg pe mijoc.Sunt la a 16 ora si nu stiu ce sa mai cred.Restul merge mai bine, parcarea intoarcerea in 3 miscari, dar cu directia e jale.Vre-un sfat ceva daca stiti sa imi dati, la ce sa fiu atent dupa ce sa ma ghidez etc. FUNDA PT CEL MAI BUN RASPUNS.

Răspuns Câştigător
| LioErnest a răspuns:

Sincer, asta vine cu experienta!

dar ca sa te ghidezi bine, uita-te la axul drumului, sa fii langa el, dar sa nu il depasesti niciodata! imagineaza-ti ca vezi masina din exterior, de undeva de deasupra din spatele ei (cum e la jocurile cu masini - gta). e un exercitiu bun sa stii in ce pozitie esti!

daca nu merge, atunci uita-te la masina din fata ta. cam cum e incadrata ea pe drum, asa ar trebui si tu sa fii.

in rest nu stiu...
daca ti-am fost de ajutor, ajuta-ma si tu cu un like pe facebook:
http://www.facebook.com/mondenpunctro

2 răspunsuri:
| alexbestt a răspuns:

Salut,ca sa ai o directie dreapta si sa nu iesi de pe banda trebuie sa pozitionezi masina astfel in cat linia care desparte benzile sa fie in dreptul volanului, ca o linie imaginara care se continua cu banda si care trece prin mijlocul volanului...If u know what I mean.

| Ciotir_Marian_1991 a răspuns:

Sigur nu ai probleme cu vederea? Daca vezi bine atunci inseamna ca e lipsa de exercitiu... ar trebui sa conduci mai mult... multa lume pateste asta prima oara la volan. Sfatul meu e sa te uiti in oglinzi si sa apreciezi distanta de la marginea masinii pana la banda alba trasata pe asfalt. Atunci cand distantele sunt egale si pe stanga si pe dreapta atunci mergi bine.