| anonim_4396 a întrebat:

Am inceput scoala de soferi pe un renault clio.Ma descurc in trafic si totul e bine, in afara atunci cand plec, de multe ori imi moare motorul.instructorul tot imi explica dar tot nu prea am inteles. Masina este diesel. Va rog ma puteti ajuta cu un sfat? cu un truc? sau cu ceva? va multumesc. si vroiam sa va mai intreb : Care masina e mai usor de pornit in cazul meu? una pe benzina sau diesel? (ca sa stiu ce masina sa imi cumpar cand iau permisul)

Răspuns Câştigător
| vlad93fcv a răspuns:

Salut. In primul rand incep cu a doua "problema" a ta! De pornit, e usor sa pornesti orice masina, probabil te referi la "fobia" ta cu muritul motorului. Eu unul ti-as recomanda sa iti cumperi o masina diesel. e intr-adevar mai scumpa dar se va simti la buzunar in timp.Cat despre problema cu muritul motorului, este foarte simplu, cu atat mai simplu cu cat masina este diesel. Iti voi explica in cativa pasi : Pasul 1 -> (motorul nu e pornit) apesi pedala de ambreiaj la maxim, pornesti motorul! Pasul 2 -> schimbi in treapa 1 de viteza, ridici usor piciorul de pe ambreiaj pana cand masina incepe sa se deplaseze, iar apoi apesi usor acceleratia pana masina prinde viteza. Pasul 3 -> dupa ce masina a prins viteza, continui procedeul. fara a ridica piciorul brusc de pe ambreiaj, dupa care schimbi usor in viteza a 2-a. Asta e c-am tot... daca vrei mai multe sfaturi si trucuri imi poti lasa adresa de email, messenger. Bafta in trafic!

4 răspunsuri:
| badgirl22 a răspuns:

Hai sa-ti zic se sfat mi-a dat mie instructorul de nu mi-a mai murit niciodata motorul (nu stiu tu cum faci, dar poate te ajuta). incearca sa tii piciorul pe ambreiaj cu calcaiul cat mai jos, cat mai in podea.nu tine niciodata piciorul in aer fiindca risti sa nu poti controla bine ambreiajul. cat despre masini, recomand benzina. masinile diesel sunt mai scumpe, reviziile se fac mai des si deci te costa mai mult, motorina are acum acelasi pret cu benzina, plus ca dupa cativa ani motorul diesel huruie ca un tractor, indiferent ca e bmw, audi sau dacia.

| alexutza78 a răspuns:

CIAO! Eu fac scoala de soferi pe diesel,pe un opel, mi se pare mult mai usor decat pe benzina pentru ca porneste doar din ambreiaj, si mie la inceput mi se intampla sa moara motorul pentru ca tineam apasata si frana incearca sa nu apesi frana deloc, in rest eu mi-as lua masina pe motorina pentru ca mi se pare simpla de tot.

| alexutza78 a răspuns:

Am si eu o intrebare pentru tine, pentru ca esti bun pe oras, daca imi poti explica.instructorul meu ma pune sa opresc in anumite intersectii ca la stop fara sa fie nici un semn de circulatie nici pe partea mea nici pe celelate strazi cu care ma intersectez ai idee de ce?

| alexutza78 a răspuns:

Ok.asta stiam si eu ca trebuie doar sa incetinesc,dar instructorul asta al meu ma pune sa opresc si la cedeaza trecerea chiar daca nu este nimeni,ma rog nu la toate dar sunt cateva intersectii unde opresc ca la stop,fac parte din traseul care se da,eu nu mai inteleg nimic,scoala eu nu o dau in tara ci afara,intr-un orasel cu sute de stradute inguste si intortocheate e straduta si intersectia ce sa fac,ca nu pot sa le memorez pe toate, instructorul a zis sa le memorez, eu nu mai stiu ce sa mai fac...help