| JackTh3Ripper a întrebat:

am si eu o problema daca vreti sa-mi explicati am luat carnetul de conducere(incepator) si am acasa un renault clio din 2002 diesel de 1.5 si am facut scoala de soferi pe un ford focus din 2007 diesel si o singura problema eu credeam ca la toate masinile diesel cu ambreiajul este la fel dar m-am inselat de ex la ford puteam urca in panta usor doar din ambreiaj dar de ex la renault dc nu pot? imi moare motorul in panta imi tot explica niste prieteni ca sa tin piciorul pe frana sa las incet aceleratia si cand simt ca incearca sa o ia din loc sa iau piciorul de pe frana si sa apas lin acceleratia dar degeaba nu pot, la pornirea de pe loc e altceva acolo merge dar nu stiu ce sa fac am incercat si cu frana de mana dar mi-au zis cv mecanici ca la renault este altfel cu ambreiajul au zis sa ma gandesc ca e ca pe benzina, mau spart cu treaba asta n-am condus niciodata pe benzina si nas conduce sincer pentru ca pe diesel m-am invatat pe diesel imi place si nu stiu cum sa fac daca imi puteti da ceva sfaturi va rog dau funda! big grin

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ambreiajul difera de la masina la masina indiferent de model. Conteaza motorul, reglajul, uzura samd.

Orice sofer capabil se adapteaza la masina pe care o conduce

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am mai auzit destui care spun ca 1.5 dci nu pleaca de pe loc ca un diesel... Eu nu confirm. Am facut si scoala pe dci, statea pe loc doar din ambreaj, la plecarea in rampa. Nu ma lasa instructorul sa accelerez la plecare (si din cauza lui a trebuit sa reinvat plecarea de pe loc cu benzinare).
Oricum, e o tampenie sa te limitezi la condus, pe seama carburantului. Cand eram la inceput, mi-a zis un prieten ca "toate-s la fel", si m-am uitat lung. Acum ii dau dreptate. Trec de la dieselul de zi cu zi la batrana Dacie cu carburator, dube cu 3t incarcatura si motor 2.0, sau lesinaturi de Golfuri 1.4 benzina, si toate mi se par la fel.
Cu exceptia Daciei pe carburator, cam toate masinile de acum pot pleca de pe loc la relanti.
Si aici iti pot enumera ce am avut eu: Octavia 1.6 benzina, Logan 1.4 mpi, Astra 2.0 benzina. Conduc des masini pe care nu le cunosc, si la toate fac plecarile de pe loc aproape la relanti, adica le pun in miscare usor doar din ambreaj, si apoi le accelerez usor. Daca ai simt, nu opresti nici un motor, sau il opresti doar pana inveti raza de actiune a ambreajului.
Si inca ceva... Dupa benzinare, acum ca am diesel, ma oftic. In oras mi se pare ca abia se misca, fata de masinile pe benzina, care imediat parcurg primele trepte de viteza.