| Albu_Andrei_1995 a întrebat:

Am incercat sa schmb si eu becul de la plafon de la fordul meu focus 2007 cu unu pe led si nu a mers iar cand am incercat sa il pun pe ala vechi nu mai mergea nici ala iar becu l.am verificat la o alta masina si merge ce e de facut?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cel mai probabil la extragerea plafonierei ai atins plusul de caroserie si s-a ars siguranta. Identifica siguranta arsa, inlocuieste prima data becul si abia apoi siguranta.
Si stai linistit, nu trebuie sa stii legea lui Ohm ca sa schimbi un bec.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru regis):

Electronica, electricitatea, matematica, mecanica, nu se fac dupa ureche regis! Schimbi un bec si nu se mai opreste motorul din cheie, de ce oare? Ca-i schimbat de unu ce a facut electricitate cu unu ca tine!

| regis a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Nu confunda schimbatul becurilor cu stiintele enumerate si crede-ma ca nu iti trebuie stagii de pregatire la institutul de la Magurele pentru a inlocui un bec de plafoniera. Nu contest expertiza ta in domeniu, poate esti specialist si ai vreun masterat in schimbat becuri, noi ceilalti mai putin scoliti o sa le schimbam insa in continuare dupa ureche.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru regis):

"noi ceilalti" nu intra in discutie, eu vorbeam despre tine urechistule, ia distanta regis!

regis
| regis a răspuns:

@Jicarean_Calin_1960
Bai 'nea frectie, ma doare fix la basca despre cine vorbeai tu. EU vorbesc despre cine vreau si stabilesc singur ce intra in discutie si ce nu. Daca nu poti face la fel, nu ti-ai gasit omul, pentru ca sunt doua lucruri pe care nu le pot inghiti: nesimtire si prostia. Iar tu te straduiesti sa le afisezi pe ambele.
In privinta distantei fata de tine, cred ca am luat-o de mult. Daca vrei distanta mai mare, ia-o singur, nu te opreste nimeni sa iti dai si doctoratul in schimbat becuri si nici sa scrii vreun tratat pe tema asta. Insa noi profanii vom uza de dreptul nostru si vom schimba becurile la fel de simplu ca si si pana acum.

| timisoara a răspuns:

Nu trebuie sa mergi la nici un electronist pentru asta...Asa inveti, iar data viitoare vesi stii.Vezi sa nu fi sarit siguranta, cauta in panou, si vezi daca e vreo siguranta intrerupta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vezi ca la becurile cu LED trebuie respectat + si -. Daca il pui invers, nu se aprinde.
Iar masina ta, probabil are toate luminile trecute prin computer, si detecteaza becurile ce par a fi arse; din cauza asta, trebuie sa cumperi bec cu 'anulator de eroare', care sa consume 5W, altfel nu se aprinde.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Daca nu stii, nu stii, cu ce vrei sa incepem? Cu legea lui ohm, P=UxI, I= U/R, R= U/I, daca nu sti sa o aplici, nu te mai apuca de modificari! Ia du-te si intreaba electricianul unde ai gresit, singura diferenta este ca el o sa-ti raspunda pe bani iar eu ti-am raspuns gratis! Vezi daca n-ai invatat fizica de-a VII-a, electricitatea. Mai tine minte un lucru, un circuit de curent continuu se inchide intodeauna de la, plus+ la minus-! Chiar daca este 12 V, curentul nu iarta si-ti arde instalatia, noroc ca au mai pus constructorii sigurante pe circuit! Pe bord in stanga ai un buzunar, extrage-l afara. In spatele lui se afla panoul cu sigurante, scoate siguranta cu numarul 35 (7.5 A ) si pune-i alta noua, monteaza-i becul la plafoniera!