| AndreeaMaria04 a întrebat:

Am lovit spatele unei masini care era parcata in timp ce mergeam, era seara iar masina era parcata aproape de trecere, era neagra si nu avea avariile pornite. Efectiv nu am vazut-o, a fost o chestie de fractiune de secunda. M-am panicat pentru ca masina s-a deplasat foarte mult fiind bagata in viteza, nu era foarte rau lovita. Propietarul a iesit din magazinul din fata si mi-a zis ca e ok si ca pot pleca. Eram in stare de soc, daca mi-a zis ca e ok si ca pot pleca exista vreo sansa sa ma trezesc cu ceva de la politie? Sunt incepatoare si nu as vrea ca ai mei sa afle de incident.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Probabil omul nu avea actele in regula si ai scăpat de data asta. O fi neagra mașina, dar stopurile au inclusă o plăcută reflectorizantă. Singura scuza e ca ești incepatoare. Deci multa grija, data viitoare poate fi un copil...

| AndreeaMaria04 explică (pentru regis):

Am virat dreapta, iar masina era chiar imediat dupa colt si langa trecere. Inteleg ca este vina mea pentru ca nu am vazut, dar masina era parcata neregulamentar. Era si langa interesectie si langa trecere, in stiutia asta trebuiau luminile pornite. Cunosc legislatia, tocmai d-aia consider ca nu este in totalitate vina mea. Accidentul nu exista daca el nu incala legea, in primul rand.

| regis a răspuns (pentru AndreeaMaria04):

Se spune ca intr-o intersectie din SUA exista o placuta pe care scrie: "Aici a murit John Smith. Avea prioritate."
In trafic vei intalni mereu situatii in care unii vor parca neregulamentar, fara lumini sau dupa colt. Insa este mai putin relevant ce fac ceilalti, cu atat mai putin cand acestia stau pe loc; indiferent de manevră, tu trebuie sa te asiguri ca o faci in siguranta. Nu poti controla actiunile celorlalti, in schimb trebuie sa ai control total asupra actiunilor tale, iar experienta te va ajuta in timp, pana atunci trebuie sa compensezi cu sporirea atentiei.
Sfatul meu e sa nu cauti vinovati in acest eveniment neplacut, ci sa incerci sa tragi cat mai multe invataturi, sa il iei ca pe o lectie, ca pe o experienta in plus. Asa cum am spus, de data aceasta a fost o masina, dar putea sa fie un copil, un biciclist, un scaun cu rotile, un caine...

| Violleta2022 a răspuns:

O masina parcata nu are de ce sa aiba avariile pornite!
Este problema ta ca nu te-ai asigurat cand ai dat inapoi, mai ales ca nu te-ai uitat inainte sa urci in masina ca ai pe cineva in spate si ai facut o manevra gresita.
De data asta ai scapat, dar pe viitor, mai ales ca esti incepatoare, inainte sa urci in masina si sa o pornesti, uita-te la ce distanta ai masini alaturate, ca sa poti sa faci manevra corect, fara sa mai busesti pe altcineva.

| AndreeaMaria04 explică (pentru Violleta2022):

Masina era parcata pe marginea drumului, iar eu mergeam. I-am lovit spatele cu botul. Ideea era ca masina nu era tocmai parcata regulamentar. Drumul nu era foarte luminat, ploua, masina era parcata langa trecerea de pietoni si din punctul meu de vedere avariile trebiau pornite. Dar da, este vina mea pentru ca nu am fost atenta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti incepatoare si nu stii care sunt procedurile in caz de accident? Cum ai trecut prin legislatie?

Daca omul nu a vrut sa faceti amiabila treaba lui, dar daca se duce la politie, putin probabil, vei ramane fara permis pentru ca nu ai declarat accidentul in 24 ore

| AlecuAlex a răspuns:

Amenda? nu doar daca se duce ala face plangere da daca mai esti si fata nu cred.

| AndreeaMaria04 explică (pentru AlecuAlex):

Stiu, dar tipul a fost amabil si mi-a spus ca e ok si ca pot pleca. Adica a fost oarecum o intelegere pe care amiabila, banuiesc. Eu eram impietrita el a vorbit mai mult. Adica daca a zis ca e ok si ca pot pleca de ce ar mai face plangere?