| alexutzu08 a întrebat:

Am o intrebare ce tip de ulei ar fi recomandat intr. un mitsubishi pajero din 1988? 2.3 diesel.mersi

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca este folosita un regin de strada 10W40 si recomand aceiasi marca de ulei care a fost folosita anterior, daca nu stii ce a fost inainte in masina faci o spalatura cu degresant si apoi recomand Castrol! Daca este folosita in regim de off road se pune ulei de off road care este foarte scump!

| Simpatic a răspuns:

Nu scrie in manualul masinii? pai cred ca producatorul tau recomanda ulei pentru motor-6 Litri (Mobile 1 10w40),nu sunt foarte sigur asta era pentru versiunea de 2, 5 l diesel,dar cred ca nu e diferenta foarte mare,uleiul se baga pe "incercate" sau verificate cu joja, deci daca intra doar 5, 7l nu e prb, oricum trebuie sa respecti valorile indicate pe joja de ulei

| Hannibal_3697 a răspuns:

In cartea tehnica se specifică tipul de ulei. Dacă nu ai cartea poti cauta aici:
http://www.oilmag.ro/......d-390.html

| wyo a răspuns:

Castrol 5 w 40
sigur cel mai bun pentru motoru astawinking