| anonim_4396 a întrebat:

daca iau o masina si are taxa de 400 de euro, in banii aia intra si inscrierea? sau inscrierea e separata

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista taxa da inscriere, exista diverse alte costuri in vederea inmatricularii. Taxa de timbru nu are nicio legatura cu ele.

| SnowWw a răspuns (pentru suntserios):

Deci pe langa taxa de timbru mai trebuie sa platesc si pentru inmatricularea masinii?

| suntserios a răspuns (pentru SnowWw):

Da, trebuie sa ii faci RAR ~ 150ron
trebuie un RCA pe numele tau (depinde de masina si de varsta ta, daca ai sub 30 ani undeva la 1000ron pe an, sau poate mai mult)
trebuie sa platesti taxa de certificat si taxa de inmatriculare ~ cam 150 ron si alea
si numerele daca vrei sa le schimbi vreo 45 ron normale, 90 ron personalizare

| OldSoul a răspuns:

Deci acea taxa se numeste timbru de mediu, pana a avea masina inscrisa vei mai avea multe alte taxe de platit.