| ZyReXe a întrebat:

Am o intrebare putin mai ciudata laughing

Vreau sa merg la munte cu un Renault Clio din 2005 Hatchback,cutie automata, full full option si motorizare 1.6.

In el o sa fie vreo 5 persoane cu o greutate totala cu tot cu bagaje de vreo 430kg

Si acuma intrebarea! Credeti ca urca masina pe serpentine doar cu cauciucuri de iarna fara sa mai fie nevoie de lanturi? (la meteo zicea ca o sa fie soare si precipitatii 0% in ziua aia dar inainte cu o zi ninge)

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu stau la munte, m-a prins de cateva ori ninsoarea cu cauciucuri de vara, pe serpentine. Atat timp cat mergi prudent, n-ai treaba.
O sa te cam incurce cutia automata, dar atat timp cat drumul o sa fie curatat, iar cauciucurile de iarna, nu o sa ai probleme.
Eu, cu cauciucuri de iarna, cu exceptia situatiilor in care ninge in abundenta, viscoleste sau e un strat de zapada batucit pe carosabil, conduc iarna aproape ca si vara. Drumarii isi fac treaba foarte ok, cel putin in zona mea.
Blocaje am prins doar din cauza tirurilor care incep sa patineze si nu mai trece nimeni.
Cele mai rele inzapeziri le-am prins la campie! La munte n-ai treaba, padurea impiedica formarea viscolului.

| vladeusebiu a răspuns:

Urca fara problema stai linistitlaughing))