| pandy a întrebat:

Am o masina cu cartea de itp retinuta in Austria. Ma gandeam sa cumpar o alta masina intr-o stara avansata de dus la cimitir dar de acelasi model cu actele in regula si sa transfer tot ce era pe masina fara cartea itp pe cea cumparata. Credeti ca as putea sa o inmatriculez si daca da, ceva detalii extra? Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai cum sa o inmatruculezi fiindca fiecare motor are un serial unic, stantat in metalul motorului care se poate verifica.
Una are motorul neinmatriculabil in Austria, cealalta are motorul marcat ca "radiata" fiindca este dusa la cimitirul de vechituri.
Din pacate, nici una din ele nu poate fii inregistrata, fiindca trebuie sa treaca prin ITP si nu vorbesc aici de schimbat usi si capote ci de mototul masinilor.

| pandy explică (pentru Violleta2022):

MULTUMESC este la a.2a intrebare la caremi raspunzi >)

| suntserios a răspuns (pentru pandy):

Si la prima tot bazaconii ti a zis?
Motorul nu e inmatriculabil sau nu.
Trebuie daca schimbi motorul doar sa mergi la rar sa iti treaca noua serie pe CIV

Ai aici detalii

https://www.rarom.ro/? p=655

Si ca sfat pe viitor nu asculta ce scrie Jassmina mai ales pe aria auto, ea e aici pe site doar sa dezinformeze.

| pandy explică (pentru suntserios):

Hahahhahhaa frumoasa descriere a, jasmina happy chestia este asa 1 masina cu nr de Spania ramas fara talaon in Austria. 2 vreau sa cumpar o rabla exact ca a mea doar pentru acte. totul de pe masina 1 sa fie transferate pe masina 2 pentru ca ar detine acte, si s-ar putea face o asigurare un rar... aici in Spania cam asa merg lucrurile motorul de pe masina 1 l-am schimbat aici in Spania fara a mai trece ori a spune la o institutie ce am facut, si treceam itp fara problema