| ytmax a întrebat:

Am o problema la mașină,e vorba de un VW caddy, 2.0 TDI, 140 cp,cod motor bmm din 2010, pedala de ambreiaj rămâne pe la jumătatea și uneori intra puțin mai greu în treptele 1-2si R,sau când îl apas in mers nu își mai revine in totalitate la loc,rămâne la jumătate și trebuie să bag,piciorul sub ea,nu cred că ar fi kitul de ambreiaj, e posibil sa fie pompa?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil arcul pedalei si placa de presiune sau rulmentul de presiune.
Deci, cred ca trebuie arcul pedalei si kit ambreiaj complet, cu sau fara volanta.
Pompa nu cred ca are nimic, daca nu curge, iar pedala se apasa normal in rest. Este posibil sa fie slabit arcul din ea, daca s-a mers mult timp cu arcul pedalei rupt/lipsa, dar asta nu ii afecteaza functionarea hidraulica.

| UserRo10 a răspuns:

Eu tind sa cred ca e cilindrul pe duca. Verifica asta prima data inainte sa dai cutia jos