| Adriaw48 a întrebat:

Salut,TPU!
Am si eu o problema.
De curând am schimbat kitul de ambreiaj.
Volanta bătea oribil si nu intra bine in viteze dar a rămas o problema pe care o avem si inainte de a schimba kitul de de ambreiaj.
Pedala de ambreiaj are momente cand nu isi face cursa completă și ramane blocata la jumătatea cursei si sunt nevoit sa bag piciorul sub ea apoi sare unde trebuie, aceasta chestie uzand in timp rulmentul de presiune.Am fost din nou la mecanic si mi-a zis sa schimb pompa de ambreiaj si am schimbat-o.
A dat semne de îmbunătățire dar tot ramane blocata pedala din cand in cand.
Lichidul de frână e la nivel si nu pierde deloc.
Ce as putea sa fac sa rezolv problema?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu masina ta intri in paguba inainte sa te casatoresti, cauta in google mecanic cu recenzii bune altfel ramai sarac

| Baddboy a răspuns:

Verifica cablu ambreiaj

| Adrian5575 a răspuns:

Nu este aerisita instalatia cum trebuie sau este o problema la pedala de ambreiaj, depinde ce masina e, sunt unele care au un arc la pedala care ajuta la revenirea ei. Dar cel mai probabil nu e aerisita cum trebuie.

| Adriaw48 explică (pentru Adrian5575):

Nu stiu daca a fost aerisit cum trebuie dar stiu ca l-a aerisit mecanicul

| Adrian5575 a răspuns (pentru Adriaw48):

Trebuie verificata pedala de ambreiaj daca este model cu arc si daca s-a intamplat ceva la acel arc. Daca pedala e ok, e din aerisire.