| dyandy a întrebat:

Am o supernova si dimineata stupoare nu mai aveam baterie, am pus-o pe redresor si acum e buna merge da imi sta pozitiile la masina aprinse in continu de ce oare?

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca ai gasit bateria moarta, ai 3 variante, or ai spalat motorul masinii si a intrat apa pe undeva, a doua varianta ar fi ca ai un scurtcircuit, sau in ultima instanta, bateria este terminata, si din acest motiv s-a descarcat, tu ai pus-o pe redresor, s-a supraincarcat si in momentul cand ai pus-o pe masina a dat amperaj extrem de mare avand o cantitate mare de acid concentrat, fiindca bateria uneori daca nu este etansa, apa distilata cu care este amestecat acidul de puritate 54.5% cat este standardul ca sa il,, dizolve" pana la 49.5% - 50.5%, adica puratatea de functionare ideala (50, 014% dar nu se poate obtine puritate absoluta fiindca nu este temperatura constanta) s-a dizolvat si acidul si-a crescut puritatea, amperajul a crescut, cand am dat cheie a impuscat un fir, si s-a facut un scurt, cred ca undeva in interiorul soclului de la lumini!

regis
| regis a răspuns:

Evident undeva ai un scurt. O vizita la electrician te va lamuri si unde.

| FesCuDungi a răspuns:

Vezi ca e posibil sa aiba scurt pe undeva! verifica instalatia electrica!

| adita32 a răspuns:

Pentru ca nu ai o supernova.ai o DACIE.stinge pozitiile

| dyandy explică (pentru adita32):

Pozitiile sunt stinse daca nu stiailaughing