| Sorin_8124 a întrebat:

Am parcat masina pe partea stanga, intr-un loc in care era si linie continua, cineva mi-a accidentat masina venind din fata. Firma de asigurari imi va acoperi daunele, in conditiile respective in care am parcat masina?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu.Ai parcat pe celalalt sens de mers.Deci ilegal.Mai iei si amenda de la Politie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea pot evita despagubirea dintr-atat.
La constatarile la care am participat eu, nici macar n-a mers inspectorul la fata locului, s-a facut 'reconstituire' in cate o parcare, cu masinile parcate in pozitia de la impact.
Odata ce soferul respectiv s-a considerat vinovat, si ati ales calea amiabila, nu cred ca pot refuza cei de la asigurari, sa te despagubeasca.

| Sorin_8124 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce insemna s-a considerat vinovat, adica a scris in declaratie asta?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Sorin_8124):

Depinde la ce declaratie te referi.
"Vinovat" se va considera in formularul de constatare amiabila.
In declaratia de la politie scrie cum s-a petrecut accidentul, iar politia poate sa-l considere vinovat sau nu, si sa-i aplice (sau nu) o amenda, sau alte masuri. Nu cred ca vor interveni in cazul asigurarii, cel mult vei incasa si tu o amenda pentru ca ai parcat pe stanga.

| MedionTcO a răspuns:

Nu.