| anonim_4396 a întrebat:

Am parcat ieri masina cu botu in fata unei treceri de pietoni unde e si marcaj linie continua si pe acel drum erau 2 benzi de circulație si nu incurca pe nimeni masina acolo. si am gasit in parbriz de la politia locala ca voi fi amendat si puncte penalizare. sa ma prezint sau nu la sediul politiei locale?

Răspuns Câştigător
| Blekz a răspuns:

Nu ai voie sa parchezi la o distanta de 5 m fata de trecerea de pietoni

10 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Https://www.avocatnet.ro/......ocala.html

Nu te duce. Nu iti pot da amenda. Citeste cu atentie raspunsul dat in link. Acelasi raspuns il vei gasi peste tot daca vei cauta. Politia locala NU poate face cercetari pentru identificarea conducatorului auto si cu atat mai putin sa dea amenzi sau puncte penalizare pentru contraventii de genul asta.

| Staif a răspuns (pentru Holiday):

De ce il inveti sa incalce legea?
Pe urma tot voi iesiti in strada si va plangeti de nereguli.

| Staif a răspuns (pentru Holiday):

@cyan este dintre cei banati pentru raspunsurile gresite. Daca tot cunosti site-ul, mai cauta si te informeaza.

| Holiday a răspuns:

Ideea e ca teotretic iti pot da amenda, dar practic pentru a o intocmi trebuie sa fie gasit cond auto de politia rutiera, sau sa te prezinti tu ca blegul singur. In 60 de zile. Si nu se misca ei asa de repede.

| Staif a răspuns:

Sa te prezinti. Crezi ca daca nu te prezinti, fapta nu exista si scapi? Ei te vor urmari, valoarea amenzii creste.
Ia revezi legea si vezi la ce distanta fata de trecere poti parca. Ca sa nu mai spunem ca ocupai o banda.

| Sofer a răspuns (pentru Staif):

Nu e nevoie sa recitesc ce zice legea ca stiu exact care e treaba laughing " nu e voie sa stationezi in dreptul marcajului continuu si la mai puțin de 25 metri de trecerea de pietoni."
Marti rezolv si cu amenda.

| udrescuf a răspuns:

Probabil acel polisist care ti-a dat amenta nu stia regulile, sau era un polisist nou.

| Staif a răspuns (pentru udrescuf):

TU esti cel care nu le stie.

| udrescuf a răspuns (pentru Staif):

Ok este opinia ta despre mine poti crede orice.