| Ionut_Nicolae_1987 a întrebat:

Am pus becuri led pe pozitie pe golf 5...se aprind cateva secunde si se sting... apoi imi arata in bord ca am un bec ars..de ce?

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Simplu: pentru că se ard!
De ce? Tu ar trebui să afli. O fi marfă dubioasă de prin Turcia sau talcioc? O fi cu alt voltaj?

| OldSoul a răspuns:

Ledurile consuma mai putin spre deosebire de un bec normal, calculatorul masinii sesizeaza asta, iar pentru a preveni o posibila problema electrica taie alimentarea acelor becuri.
Tu ai nevoie fie de leduri cu can-bus (error free) care au o rezistenta in plus, pentru a ridica consumul la unul normal, sau cumperi o rezistenta externa pe care o pui in circuit ( https://images.okr.ro/......00_400.jpg ), cu toate astea sfatul meu este sa incerci sa inlocuiesti ledurile cu unele canbus, recomandat de la o firma de renume, care ce e drept consuma ceva dar cel putin vor avea o perioada de functionare mai lunga.

| SoulReaver a răspuns:

Nu se ard, nu au anulator de eroare. Cred ca iti apare eroarea aia di n cauza ca led-urile consuma mai putin si calculatorul masinii crede ca ai un bec ars.

| Equipmag a răspuns:

Trebuie sa iti cumperi niste leduri CANBUS...astea au un sistem care "pacalesc" senzorul de bec ars si nu iti vor da eroare. Ledurile ieftine simple nu au acest sistem si senzorul le vede ca arse din cauza consumului mic de energie fata de becul original.

| deeajasmine a răspuns:

Vezi poate are voltajul prea mare și probabil nu le suportă happy

| Ionut_Nicolae_1987 explică:

Si ce ar fi de facut?