| anonim_4396 a întrebat:

Am un Golf 4, 2000,1.9diesel.Am dat bateria jos si am incarcat-o si apoi nu a mai pornit, bateria fiind incarcata.Se aprind martorii pe bord, cand pun conactul se sting dar nu actioneaza electromotorul in nici un fel.Care ar fi cauza? Posibil sa nu citeasca cipul din cheie? Cum as putea testa daca este electromotorul bun?

7 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cat ai incarcat-o? inainte de a da bateria jos masina pornea? poate nu ai amperajul

| Maioru a răspuns:

Dai electromotorul jos si faci legaturile direct la baterie,daca lucreaza este ok, daca nu masori bateria, daca bateria este buna vezi carbunii de la electromotor, curata atat rotorul cat si statorul, in rest daca totul este in regula, vezi si cipul de la cheie.Intr-un final daca nu este nimic din toate astea, reseteaza calculatorul la cineva care are programele pe laptop. Daca nici atunci nu merge, go to the service!

| figaro a răspuns:

Daca inainte iti pornea masina iti sugerez urmatoarele:
1.Ia un multimetru si verifica bateria (12.4V minim din cate stiu eu)
2. uitete atent la sigurante, am pati si eu ceva gen asemanator dar eu am opel.

| georgetzop a răspuns:

Il dai jos si il conectezi la baterie si vezi daca porneste, daca nu e clar ca e dus

| TheBoY a răspuns:

Vezi tu. electromotorul are niste carbuni, aceste se pot termina pentru ca freaca in momentul pornirii, daca sunt frecati prea rau se pot schimba sau daca sunt intacti poti sa ii freci cu putin smilgher, dar nu cred ca asta ar fi problema daca electromotorul nu invarte... poate ca nu face contact bine cablul ce duce de la baterie la electromotor, poate ca s-a oxidat acea bucatica de metal unde se face contact. Il poti desface si freca putin.

| Bobes_Ion_1989 a răspuns:

Nu ai facut bine contactele la baterie asa sa intamplatt la golful mamei mele 1. 9tdi 2001 coupe
\

| kittycat a răspuns:

In momentul in care am dat bateria jos, electromotorul avea putere sa invarta electromotorul dar greu.