| Shadow136o a întrebat:

Am schimbat scaunele la mașina mea și a apărut martorul acela abs de la scaune. Ca să scap de martor, am fost la un electrician in cadrul unui service sa lege niște cablaje acolo și probabil a pus o rezistenta. În fine, am scăpat de martor, nu mai apare în bord. Întrebarea mea este...in cazul unui accident, airbag-urile vor acționa?

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

ABS e legat de roti (franare la derapare etc)
Cel mai probabil te referi la martorul airbag.
Acum raspuns clar la intrebare nu-ti pot da, pentru ca nu stiu ce a facut respectivul acolo.
Daca pui contactul fara sa fie puse mufele de la Airbag, se va aprinde martorul de la airbag.
In cazul in care totul e ok, acel martor se stinge prin stergerea erorilor, caz in care airbagurile vor fi functionale.
Dar, daca zici ca s-a pus o rezistenta la cablajele de acolo, ei bine, asta inseamna ca in cazul unui accident airbagurile din scaune nu vor actiona.
Acele rezistente se pun pentru a pacali calculatorul de airbag si a putea sterge eroare/martorul din bord fara sa inlocuiesti airbagul defect.

| SmartASS123 a răspuns:

Ce fel de logică tâmpită te face să crezi că eliminarea martorului ABS de la scaunele mașinii tale ar putea avea vreun impact asupra funcționării airbag-urilor în cazul unui accident? În plus, intervenția unui electrician necalificat asupra cablajelor mașinii tale poate reprezenta o sursă de probleme și poate pune în pericol siguranța ta și a celor din jur. Dacă ești atât de preocupat de siguranța ta, ar trebui să te prezinți la un service autorizat și să ai problemele verificate și remediate corespunzător. Nu trebuie să joci cu siguranța ta sau cu siguranța altora doar pentru a elimina un martor incomod de pe tabloul de bord.

| Shadow136o explică (pentru SmartASS123):

Pai am fost la un service autorizat, nu la vericu

| Bula a răspuns (pentru Shadow136o):

Service autorizat de fabrica masinii tale?
M-as mira!